Nieprzeczytane posty

Re: Dzika Azja, teriofauna i odkrywcy

1
errata: w artykule pojawiły się literówki, serau chiński to Capricornis milneedwardsi, a nazwa rodzajowa zająca to Lepus. Wiadomo od dekad, że Chiny stały się praźródłem rzadkich populacji zajęczaków lub przeżuwaczy. Nie jest też jasne, jakie to zwierzę drapieżne jest w rzeczywistości bohaterem listu o faunie z zachodniego Syczuanu, hipotetyczny Melogale to raczej nie jest. Zwierzę, o którym się dowiadujemy atakuje piżmowce i jest wielkości lisa (jak wzmiankowuje autor, ryjonos żywi się drobną zwierzyną i jest wielkości kuny). Więcej projektów potrzebnych. Ssaki Uzbekistanu są w gruncie rzeczy biednie zbadane. Tchórz marmurkowy to ciekawy gatunek, który możemy spotkać nawet na Bałkanach. Tymczasem o piaskojeżu szybkim niewiele wiadomo. Jeżeli chodzi o tajemniczą antylopę z Asyrii to prawdopodobnie jest to już zwierzę wymarłe.
Poruszając temat nieznanych gatunków to chińskie dzikie terytoria stanowią dla zoologii w dalszym ciągu terra incognita. Co prawda jest dużo nieinwazyjnych badań bioróżnorodności, lecz są to w zasadzie badania powierzchowne. Inicjatywa europejskiego zrzeszenia lub instytucji np. Fondation Iris lub Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu może rozwikłać zasoby dzikiej przyrody, faunę i florę oraz minerały tamże oraz w innych częściach tego kontynentu np. w Azji Środkowej oraz na Bliskim Wschodzie. Dodał Tomasz Pietrzak (@gnhi projekt)

Re: Dzika Azja, teriofauna i odkrywcy

3
errata2: Na list pt.Game and other animals of the Sino-Tibetan border z 1926 odpowiada pewien naukowiec. Wyjaśnia on, że owym drapieżnikiem podobnym do lisa jest kuna żółtogardła Martes flavigula (str.200). Jeśli chodzi o dalsze gatunki to opisuje on inne zwierzę z listu, mianowicie antylope gorala, gatunek przeżuwacza oraz owego żółtego leoparda czyli kota mormi. Wspomina również o czarno ubarwionych formach melanistycznych lisa Vulpes vulpes  i dzikiego kota Felis bieti na granicy Tybetu. Nawiązuje również do obecności na tych ziemiach małpy kudłacza (Rhinopithecus bieti),  o którym wspominał autor listu. Współczesne badania (2022-) naukowców ze Szwecji i Czech byłyby rekomendowane w tej części Chin, dla rozwikłania tajemnic historii naturalnej.
Dzikie zwierzęta Hisaro-Ałaju oraz moczarów Delty Amu-Darii są w gruncie rzeczy nieznane dla współczesnych naukowców od fauny i flory. Potrzebne są badania w dziedzinie ekologii oraz demistyfikacji lokalnych legend w ramach etnozoologicznego dociekania. Mieszkańcy tych ziem to ssaki drapieżne, kopytne oraz fauna gryzoni i zajęczaków. Meandry zagadek zoologicznych dotyczą także krainy znanej jako kraj afganów, zwłaszcza tajemniczej Równiny Baktrii czy Gór Czagaj na południu, gdzie współczesny Indiana Jones miałby co badać. Polakiem, który badał Azję Środkową w czasach historycznych był Bronisław Grąbczewski, który w XIX wieku, położył podwaliny pod nauki przyrodnicze, także. Biolodzy z jakiegoś polskiego uniwersytetu badali również w ostatnich paru dekadach rodzaje fauny tego regionu Świata.
opublikował Tomek Pietrzak, autor i biolog, @gnhi projekt. Dostępne na licencji creative commons. Dodatek w dziedzinie nauk rolniczych i nauk o ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

cron