Nieprzeczytane posty

Malediwy- Informacje ogólne,mapa atoli, jak żyją lokalni, czym się zajmują ,nauka na Malediwach

1
Przewodnik po Malediwach

105 (2) (Copy).JPG
105 (2) (Copy).JPG (133.37 KiB) Przejrzano 8390 razy

Mapa atoli
Maldiwy 1.png
Maldiwy 1.png (103.4 KiB) Przejrzano 8373 razy
Maldiwy 2.png
Maldiwy 2.png (155.65 KiB) Przejrzano 8373 razy
Maldiwy 13.png
Maldiwy 13.png (196.65 KiB) Przejrzano 8373 razy
Maldiwy 4.png
Maldiwy 4.png (77.43 KiB) Przejrzano 8373 razy
Maldiwy 15.png
Maldiwy 15.png (89.02 KiB) Przejrzano 8373 razy



Malediwy informacje ogólne



032 (Copy).JPG
032 (Copy).JPG (117.61 KiB) Przejrzano 8390 razy

Rano w srebrze 500 km od Półwyspu Indyjskiego niedaleko równika na Oceanie rozciąga się archipelag 1196 wysepek osadzonych na 26 atomach. Malediwy to małe punkciki na bezkresnym błękitnym oceanie jak plamki farby na tej sztaludze ledwie widoczne delikatne i frapujące są darem natury, ojczyzną tak o swojej rodzinie mówi Nazir Ahmed wokalista i tekściarz najpopularniejsze formacji muzycznej. Wyspiarska ojczyzna Malediwczyków wyłoniła się z wód Oceanu Indyjskiego na rusztowaniu z rafy koralowej. Największe cuda archipelagu są ukryte pod powierzchnią wody i to głównie one przyciągają na Malediwy, tysiące turystów ze wszystkich zakątków globu. Olśniewające bogactwo podwodnych roślin i zwierząt, seria kolorów bujność koralowych ogrodów, tu zapomnieć o Bożym świecie. Na Malediwach koralowce występują w rekordowej liczbie gatunków a w krystalicznie przejrzystej wodzie wyglądają bajecznie.

Raj na Oceanie Indyjskim obejmuje wyspy rozsiane na obszarze 800 km, mierzonych z północy na południe, tylko 200 spośród prawie 1200 jest zamieszkałych. Sumowana powierzchnia wszystkich wysp wynosi około 300 km a więc mniej niż zajmuje Kraków a mimo napływu turystów życie większości wyspiarzy nie zmieniło się nic, centra urlopowe są zamkniętymi świetnie wyposażonymi twierdzami.

044 (Copy).JPG
044 (Copy).JPG (108.91 KiB) Przejrzano 8390 razy
Wiza na Malediwy

Do wjazdu na Malediwy my Polacy potrzebujemy ważnego paszportu, bilety ważne w obie strony oraz wypełnioną kartę, którą wypełnimy w samolocie, wówczas dostajemy pozwolenie pobytu do 30 dni. Można również starać się o wizę przez biuro podróży, wówczas możemy dodać pozwolenie na pobyt do 90 dni.

Loty na Malediwy

Każdy kto przybywa na Malediwy dociera na międzynarodowe lotnisko Velana

https://www.maleairport.com/

położone tuż obok głównej wyspy na Malediwach Male. Na Malediwach znajdują się jeszcze dwa inne lotniska Hanimaadhoo oraz oraz Gan obsługują one loty z Indii oraz Sri Lanki. Malediwy mają również swoje linie lotnicze, które latają do takich krajów jak Indie Chiny czy Bangladesz. W kraju znajdują się również tanie linie lotnicze FlyMe oraz Mega Maldives ,które łączą Male z Pekinem oraz Szanghajem. Jeśli chodzi o narodowych przewoźników przylatujących na Malediwy to zarówno jeśli chodzi o regularne linie jak i czarterowe przybywają oni właśnie na główne lotnisko w Male, poniżej znajdziecie listę przewoźników z którymi możemy dostać się na Malediwy

Aerofłot (www.aeroflot.com)



Air Asia (www.airasia.com)



Air France (www.airfrance.com)



Air India (www.airindia.com)



Alitalia (www.alitalia.com)



Austrian Airlines (www.aua.com)



Bangkok Airways (www.bangkokair.com)



British Airways (www.ba.com)



Cathay Pacific (www.cathaypacific.com)



Chiny Wschodnie (www.ceair.com)



Chiny Południowe (www.csair.com)



Condor (www.condor.com)



Edelweiss Air (www.flyedelweiss.com)



Emiraty (www.emirates.com)



Etihad (www.etihad.com)



Finnair (www.finnair.com)



Fly Dubai (www.flydubai.com)



Hong Kong Airlines (www.hongkongairlines.com)



Iberia (www.iberia.com)



Korean Air (www.koreanair.com)



Japan Airlines (www.jal.com)



Lufthansa (www.lufthansa.com)



Malaysia Airlines (www.malaysiaairlines.com)



Oman Air (www.omanair.com)



Qatar Airways (www.qatar-airways.com)



Saudia (www.saudia.com)



Scoot (www.flyscoot.com)



Singapore Airlines (www.singaporeairlines.com)



Linie lotnicze SriLankan (www.srilankan.aero)



Spicejet (www.spicejet.com)



S7 Airlines (www.s7.ru)



Thai Airways (www.thaiairways.com)



Turkish Airlines (www.turkishairlines.com)



Rybołówstwo na Malediwach


Radykalną zmianą ostatnich lat są łodzie motorowe, które powoli wypierają tradycyjne łodzie, były są i będą głównym środkiem transportu, służą turystom do przemieszczania się pomiędzy pobliskimi wyspani, pokonując nimi nierzadko setki kilometrów.

Niektóre używane są też do przewożenia środków codziennego użytku i drewna do budowy domów. Każdego dnia w morze wyrusza też spora flota na połów ryb, wprawdzie turystyka zdeklasowała rybołówstwo pod względem wpływów do budżetu ale eksport owoców morza nadal pozostaje ważnym fundamentem malediwskiej gospodarki. Największym popytem cieszą się tuńczyki, przed wyruszeniem na właściwy połów rybacy o świcie zarzucają sieci u brzegu, łowią mniejsze ryby które posłużą jako przynęta. Rybacy zanurzają siec za pomocą długich palów, wypełnia się ona tysiącami małych rybek. Nie zawsze idzie tak łatwo, przybrzeżne rewiry są już przetrzebione w poszukiwaniu większych okazów trzeba ruszyć dalej w morze.

Kiedy przychodzi czas na właściwy połów jeden z rybaków rzuca do wody żywą przynętę która zwabia wygłodniałe tuńczyki, chwytają wszystko co się rusza także haczyki. Wytrawni rybacy w poszukiwaniu muszą udać się daleko w głąb oceanu, nawigacyjni mistrzowie w swoim fachu bezbłędnie odnajdują kurs do domu. Załogi i jego rybacy na co dzień zaopatrują mieszkańców w pożywienie. Rybołówstwo jest i było podstawą ich egzystencji, połowy ryb dostarczają państwu prawie połowę wpływów do budżetu i dają zatrudnienie ponad 1/4 mieszkańców w wieku produkcyjnym. Ryby z Malediwów trafiają do sklepów i restauracji dziesiątków krajów świata, więc na patelniach lokalnych lądują niemal wyłącznie mniejsze i bardziej pospolite gatunki, które kosztują parę rupii za sztukę, stać na nie każdego.

Handel rybami to domena mężczyzn, tylko kilka kobiet zostało dopuszczonych do rytuału negocjacji, które trwają do zmroku. Mieszkańcy archipelagu to w większości potomkowie cejlońskich osadników, którzy wylądowali tu lata temu. Drugą grupą etniczną która ukształtowała malediwski naród byli Arabowie, wyspiarze porozumiewają się językiem, w którym bez trudu można doszukać się wpływów Indii i języka arabskiego.


Jak żyje się na wyspach


Nie ma mowy o prywatność na wyspie, wszyscy żyją razem, każdy wie wszystko o drugim ale jakoś nikomu to nie przeszkadza. Wyspiarze są świadomi tego że ich ojczyzna to tylko małe skrawki lądu po środku oceanu, którymi trzeba się sprawiedliwie podzielić.Wyspiarze, których populacja rośnie z każdym pokoleniem aby pomieścić się w swoim kraju wydzierają morzu kolejne połacie ziemi zasypując płytkie laguny tonami piasku a nawet śmieciami, niedawno niewdzięczna rola wysypiska przypadła wysepce Villa Fus i jeszcze kilka lat temu miała ona raptem kilkaset metrów kwadratowych, teraz za sprawą barek z dnia na dzień powiększa swoją powierzchnię, na szczęście na Malediwach istnieje coś takiego jak w świadomość Ekologiczna. Wyjątkiem są odpadki składowane, pod ziemią tak by nie zagrażały środowisku. Sztuczna wyspa pozostaje odizolowana od innych, nikt poza śmieciarzami nie ma na nią wstępu.

Wyspiarze szczerze i bez wyjątku kochają swój kraj a miłość tę bardzo chętnie wyśpiewują kobiety czekają na powrót z morza swych mężów i synów. Całe rodziny pomagają wciągnąć łodzie po na piasku, trzeba je przygotować na następny rejs. Ulubionym przysmakiem na wyspie są owoce morza a podczas odpoczynku mężczyźni grają w szachy a kobiety zwłaszcza seniorki kiedy mają chwilę na relaks wolne chwile spędza paląc fajkę wodną z tytoniem zmieszanym z syropem palmowym i mlekiem kokosowym.

Jako budowniczowie łodzi Malczycy są prawdziwymi mistrzami bez jakichkolwiek planów przy użyciu prostych narzędzi w ciągu kilku tygodni potrafią stworzyć stabilne niezatapialne łodzie,budulcem są palmy kokosowe.

Nauka

Osada z dala od nowoczesnej cywilizacji, postęp widać także w systemie szkolnictwa. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku dzieci uczą tylko pisania, rachunków i religii. Dzis jest tu mnóstwo państwowych i prywatnych szkół gwarantujących co najmniej przyzwoite wykształcenie na każdej z zamieszkanych wysp. Jest przynajmniej jedna szkoła podstawowa, analfabetyzm należy już do przeszłości a w planie zajęć znalazły się takie przedmioty jak plastyka wychowanie zdrowotne i ekologia. Niestety szkół średnich i wyższych jest jak na lekarstwo, dalsze kształcenie jest możliwe właściwie tylko stołecznym ale na atolach do znajomości języka angielskiego podstawy ekonomii ewentualnie wykształcenie techniczne są przepustką do kariery która zapewnia godziwe zarobki każdego roku. Malediwy odwiedza setki tysięcy turystów, to więcej niż wynosi cała populacja Archipelagu.


Zobacz takze

Wakacje na Malediwach- wycieczki na Malediwach, loty na Malediwy, ceny wakacji na Malediwach
Załączniki
146 (Copy).JPG
146 (Copy).JPG (113.95 KiB) Przejrzano 8390 razy
071 (Copy).JPG
071 (Copy).JPG (137.16 KiB) Przejrzano 8390 razy
090 (Copy).JPG
090 (Copy).JPG (155.32 KiB) Przejrzano 8390 razy
091 (Copy).JPG
091 (Copy).JPG (140.29 KiB) Przejrzano 8390 razy
158 (Copy).JPG
158 (Copy).JPG (113.96 KiB) Przejrzano 8390 razy
298 (Copy).JPG
298 (Copy).JPG (148.74 KiB) Przejrzano 8390 razy
059 (Copy).JPG
059 (Copy).JPG (203 KiB) Przejrzano 8390 razy
061 (Copy).JPG
061 (Copy).JPG (126.65 KiB) Przejrzano 8390 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przewodnik po Malediwach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości