Nieprzeczytane posty

Krutyń

1
Tuż obok Mrągowa jest miejscowość Krutyń, gdzie płynie magiczna rzeka Krutynia, która jest wyjątkową atrakcją Mazur i przyciąga turystów z całego świata. Jej szlak rozpoczyna się w Sorkwitach. Nazwa miejscowości ma ciekawe pochodzenie – z języka litewskiego, w którym „sargas” to – wartownik, „wieta” – miejsce. Bo nad Sorkwitami wielki pałac trzyma wartę, pięknie położony nad wyjątkowym Jeziorem Lampackim, a wcześniej to tu właśnie była staropruska strażnica, która strzegła bezpieczeństwa okolic. Dziś w parku zobaczyć można piękny szlak spacerowy, z drzewami do samego nieba, o których tubylcy mówią, że to mazurskie sekwoje. Potem Krutynia prowadzi przez wiele jezior, połączonych strugami, a kończy się ujściem do jeziora Bełdany. Środkowy odcinek rzeki między Bieńkami a wsią Krutyń biegnie przez gminę Piecki, gdzie można odpocząć w stanicach wodnych w Bieńkach, Zgonie, Krutyni i Nowym Moście.
Natomiast bogate w runo obszary leśne są wspaniałym miejscem dla miłośników grzybobrania.

Re: Krutyń

2
Mazury--na szlaku Krutyni, okolice Spychowa, jez. Kierwik--październik 2011 r

Obrazek


Cisza, spokój, brak ludzi i piękne słońce, zimne, nawet mroźne noce

Obrazek


Bardzo nie chciało mi się wracać, głupia praca niestety wzywa :cry:

Obrazek


Woda i rzucające się ryby aż proszą się o zabranie wędki, niestety nie mam

Obrazek


Napotykamy też na pozostałości sezonu i "turystów"

Obrazek

Re: Krutyń

7
Są. Praktycznie w większości okolicznych miejscowości masz do wyboru kajaki z pełną obsługą, dowożenia, zawożenia ...
Cen nie znam, są podobno "do przyjęcia".

Cisza na Krutyni, prawie rok później niż zdjęcie wyżej, miejsce to samo :lol:

Obrazek


Jezioro na szlaku

Obrazek

Re: Krutyń

9
puszka pisze:Czy ktoś się orientuje czy w Krutyni nadal są spływy kajakowe? Za tydzień jadę na Mazury, więc może i tam bym zawitała :)
Oczywiście że są spływy! Biznes kwitnie w pełni. Ogólnie polecam Krutyń, ale tak naprawdę jak ktoś ma trochę czasu, to na spływ kajakowy powinien jechać na Hańczę! Najpiękniejsze i najbardziej dzikie spływy w Polsce tam są.
www.trzymajwage.com.pl/

Re: Krutyń

10
Pełna zgoda z przedmówcą, wg mnie jednak Hańcza wymaga większego doświadczenie, jest zdecydowanie bardziej "dzika", leży sporo powalonych drzew, więcej jest utrudnień z np pokonaniem leżącego drzewa. Ostatnio miałem pewien problem, na drzewie pękł mi kajak, całe szczęście do brzegu niedalekiego jeziora dopłynąłem, siedząc w wodzie.
Krutyń to raczej na całej długości spokojne płynięcie i delektowanie się urodą przyrody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mazury”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości