Nieprzeczytane posty

Re: Litwa Wilno

11
wilno bardzo fajne, dużo zabytków dużo kościołów i mnogość wyznań, nieopodal znajduje się twierdza warowna Troki, polecam wziąść przewodnika żeby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat

Re: Litwa Wilno

13
Kościół św. Kazimierza - perełka. Warto wiedzieć, że bardzo duża część wileńskich kościołów służyła w czasach wojen napoleońskich, jako magazynu lub lazarety. Dużo później, w czasach komunizmu było jeszcze gorzej. Np. wspomniana bazylika była przekształcona w...muzeum ateizmu. Dlatego wszystkie zabytki, które zostały wewnątrz budydnków, znajdują się tam nieomal cudem.

Re: Litwa Wilno

14
Witam :) Spędziłam w Wilnie weekend, po drodze zahaczając o Troki. Miasto bardzo mi sie podobało :) W porównaniu do Warszawy ta stolica jest oazą spokoju. Nie ma korków, biegających ludzi, przeciskających się obok siebie. Bynajmniej ten sierpniowy weekend taki był :) W weekend można spotkać co krok grupkę młodych, poprzebieranych ludzi, bawiących się na wieczorach panieńskich i kawalerskich :) Miasto to ma starą duszę, (liczne kościoły, stary cmentarz...) jednocześnie będąc nowoczesne (sklepy, kluby..). Ponadto oferuje pyszne i niedrogie jedzenie :) Polecam!

Re: Litwa Wilno

15
A o Ostrej Bramie nie pamiętacie? Nawet dla ludzi mało "kościelnych" to miejsce jest niesamowite, niemal magiczne. Już widok schodów z wyżłobionymi od kolan wgłębieniami robi wrażenie. Na ulicy od drugiej strony mieści się piekarnia z wspaniałym razowym chlebem, pieczonym według starej receptury, bez żadnych ulepszaczy. Warto też odwiedzić cmentarz Na Rossie z grobami wielu Polaków, w tym matki marszałka Piłsudskiego i jego serca.

Re: Litwa Wilno

17
Będąc na Litwie dowiedziałam się wielu naprawdę ciekawych rzeczy na temat tego kraju jak i jego historii. Podziwiałam jego zabytki gdy reszta grupy zastanawiała się jak przemycić alkohol do pokoju. Czy tylko ja jestem taka, że wolę upajać się pięknem zabytków niż tanim winem?
Do dziś pamiętam piękny cmentarz na Rossie, Ostrą Bramę i Wzgórze Trzech Krzyży.
Niestety zdjęć jakie tam robiłam nie mam jak tu opublikować bo nie były one robione cyfrówką. Ale mogę się pochwalić, że na Rossie wypstrykałam cały podwójny film.

Re: Litwa Wilno

18
Byłam kilka dni temu w Wilnie. Cudownie jest samemu spacerować Starówką i zwiedzać najpiękniejsze miejsca: Ostra Brama, kościół Św. Kazimierza, Św. Ducha, cerkiew Św. Ducha, Katedrę oraz kościół Św. Anny. Zaułek Bernardyński oraz wiele innych miejsc. Taki wyjazd to dla Polaka balsam dla duszy. Zawsze wracam wyciszona, odmieniona, naładowana pozytywną energią. Po kilku miesiącach tęsknię do tych miejsc i chciałabym wracać.

Re: Litwa Wilno

20
Polecam Wileńską Starówkę - jedna z największych historycznych dzielnic w Europie - jest wspaniałym płótnem architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej. Nie można przegapić dramatycznej wileńskiej katedry, której początki sięgają czasów średniowiecza.
: XIV wiek. Nad nim wznosi się Zamek Giedymina I, z widokiem na zachód słońca na miasto.

W Wilnie brakuje trochę wyrafinowania i przepychu siostrzanych bałtyckich stolic Rygi i Tallina, których wpływy niemieckie i skandynawskie są bardziej widoczne. Jedyna śródlądowa stolica Bałtyku, Wilno, jest bliżej w dotyku Polski i Rosji. Brukowana Gatwa Pilies to tętniąca życiem główna arteria komunikacyjna przez starą dzielnicę, w której znajdują się sklepy i kawiarnie, bukmacherzy i artyści ludowi sprzedający swoje wyroby. Ponad 40 wiekowych kościołów znajduje się wzdłuż wąskich uliczek, a XV-wieczna Św. Anny jest jedną z najbardziej fotogenicznych. Napoleon, odwiedzając ją, powiedział, że chciałby zabrać cały budynek z powrotem do Paryża.

W Wilnie mieszkała niegdyś prężnie rozwijająca się społeczność żydowska. Odwiedźcie inspirowaną mauretańską synagogę z 1903 roku, tuż za Starym Miastem - to jeden z niewielu przedwojennych domów modlitwy nadal Unctioning. W dawnej siedzibie KGB, Muzeum Ofiar Ludobójstwa jest cichym hołdem dla uwięzionych, torturowanych lub straconych tutaj i dla niezliczonych, którzy zostali wysłani na Syberię.

Najsłynniejsze miejsca do spania i jedzenia w mieście to Hotel i restauracja Stikliai, zajmujące dostojną XVII-wieczną barokową rezydencję. Można też zameldować się w 20-pokojowym hotelu butikowym Grotthuss, którego części wspólne i eleganckie pokoje są ozdobione włoskimi meblami i kolekcją sztuki właściciela. Jego restauracja. La Pergola, serwuje pięknie przygotowane dania kuchni międzynarodowej, a latem można zjeść posiłek na dziedzińcu z tyłu hotelu.

Polecam także tematy o Litwie, Łotwie i Estonii

https://podroze-forum.pl/viewforum.php?f=57
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wilno”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości