Nieprzeczytane posty

Zwiedzanie Wenecji porady

1
Wenecja to miasto wyjątkowe pod wieloma względami ale wybierając się tu warto zapoznać się z kilkoma być może cennymi radami:

Gdzie się zatrzymać będąc w Wenecji?

Nie żadnych realnych korzyści z pobytu w jakimkolwiek konkretnym miejscu, tylko kwestia osobistych preferencji. Niektórzy lubią być blisko San Marco jako najbardziej znanego obszaru turystycznego, ale także najbardziej zatłoczonego turystycznie i często najbardziej wyrazistego. Z mojej strony lubię przebywać w Dorsoduro w pobliżu galerii Accademia i Peggy Guggenheim Museum of Modern Art, ale jest to bardzo osobisty wybór.

Tanie miejsca:

Locanda Poste Vecie
Ca’ Dogaressa
Hotel Violino d’Oro
Albergo Marin
Antica Locanda al Gambero
Generator Hostel
Casa Favaretto
Ai Tagliapietra
Al Ponte Mocenigo
Ca’ Bragadin Carabba
Eurostars Residenza Cannaregio
Casa Burano


Gdzie się udać na 1 dniową wycieczkę


Torcello, Burano and Murano

Nieco dalej:

Verona,Padwa,Ravenna,Lido,

Czy Wenecja jest bezpieczna:

Cała Wenecja jest bezpieczna, więc nigdzie nie ma niebezpieczeństw. Wenecja jest bardzo łatwo dostępna dla pieszych, a także posiada doskonały system transportu publicznego w autobusach wodnych, które jeżdżą po Wenecji i lagunie. Główne atrakcje turystyczne są rozproszone po całym mieście i na wyspach laguny.

Jak zwiedzać Wenecję

Jeśli zatrzymasz się w Wenecji i pogoda będzie ładna, zwiedź ją na piechotę. Prawie na pewno spodoba Ci się spacer po wąskich alejkach tego urokliwego miasta. Spotkasz tu wiele małych placyków (campi i campielli), małe sklepiki, a także stoiska z pamiątkami różnego rodzaju. Na każdą taką wycieczkę warto zabrać ze sobą dobry plan miasta, ponieważ zbyt łatwo zgubić się w plątaninie średniowiecznych uliczek. Uważajcie: Nie kupujcie towarów od ulicznych sprzedawców z towarami ułożonymi na prześcieradłach. Zazwyczaj nie są one włoskie, są nieregularne, a znaczna część towarów jest podrabiana (akcesoria: portmonetki, paski, okulary, portfele, itp.), za co nabywca może zostać surowo ukarany grzywną (+€+1000s!).

Znajdując się na zbiorze wysp na środku laguny, zdarzają się sytuacje, w których trzeba będzie skorzystać z transportu wodnego, aby dostać się z jednego miejsca do drugiego. Wenecja posiada bardzo wydajny transport publiczny prowadzony przez spółkę publiczną ACTV, oparty głównie na różnej wielkości łodziach "vaporetto" ("autobusach wodnych"), które wywodzą swoją nazwę z dawnych czasów, kiedy były napędzane silnikami parowymi.

Linie Vaporetto kursują zgodnie z harmonogramem i gwarantują niezbędne połączenia z peryferyjnymi wyspami takimi jak Lido, Giudecca, Murano, Burano, Torcello i innymi również przez całą noc.

Poruszanie się po Wenecji może być wyzwaniem. Zaczyna się na lotnisku Marco Polo, gdzie czeka na was kilka sposobów wejścia do miasta. Wodą można podróżować promami Alilaguna, które mają kilka linii, w tym jedną, która zawinie do Lido i wszystkie będą lądować w różnych miejscach miasta. Drogie prywatne taksówki wodne są również dostępne na lotnisku lub można je zarezerwować z wyprzedzeniem z biurka w Hali Przylotów. Są one bardzo wygodne, ponieważ mogą zabrać Cię bezpośrednio i szybko do hotelu, jeśli jest on położony na kanale, jak większość. W Marco Polo nie ma stacji kolejowej.

Lądem można dojechać do Piazzale Roma taksówką lądową, autobusem komunikacji miejskiej lub autokarem na lotnisko. Z Piazzale Roma można iść pieszo, jeśli nie macie dużo bagażu do przewiezienia lub skorzystać z miejskich autobusów wodnych typu vaporetto. Zauważcie, że na lotnisku Marco Polo nie ma stacji kolejowej; najbliższa znajduje się w Mestre na lądzie stałym lub na stacji Santa Lucia w Wenecji bezpośrednio po Wielkim Kanale z Piazzale Roma. W pobliżu znajduje się most przez Wielki Kanał.

Pomocne będzie znalezienie celu podróży przed przyjazdem. Będziesz potrzebował mapy pokazującej miejsca lądowania publicznych taksówek wodnych, do których będziesz musiał się udać, aby poruszać się po mieście. Wiele hoteli może dostarczyć jej kopię. Personel taksówki wodnej, jak i inne osoby mogą nie być władne w jakimkolwiek stopniu po angielsku. Bagaż będzie stanowił problem. Musisz go sam przeciągnąć. Następnie przyjeżdża się na mały mostek nad kanałem i trzeba podnieść bagaż w górę i w dół schodami... To nie jest miasto, gdzie można wezwać taksówkę lądową, żeby się poruszać. Wenecja sprawia, że twój wysiłek jest tego wart!

UWAGA: Jeśli korzystasz z autobusów komunikacji miejskiej, mają one system zatwierdzania biletów, który choć jest bardzo powszechny w wielu włoskich i europejskich miastach dla wszystkich środków transportu publicznego, w tym pociągów i autobusów, nie jest wyjaśniony lub niekoniecznie oczywisty dla gości z zagranicy, którzy nie kłopoczą się poinformowaniem się z wyprzedzeniem o lokalnych zwyczajach. Przy zakupie biletu (8 euro, na przykład na lotnisko lub z lotniska), jeśli nie zostanie on zweryfikowany przed wejściem na pokład, lub od razu po wejściu do pojazdu, podlega karze w wysokości 60 euro na osobę bez ważnego (zweryfikowanego) biletu. Bilet należy zeskanować za pomocą skanera znajdującego się wewnątrz autobusu, lub w przypadku parowca, przed wejściem do doku pokładowego. Należy uważać, ponieważ wszystkie trzy drzwi do autobusu otwierają się, aby umożliwić wejście i wyjście z autobusu (choć środkowe mają być tylko wyjściem i są oznaczone na zewnątrz dużym okrągłym znakiem "nie wchodzić"), ale skanery znajdują się tylko z przodu i z tyłu autobusu, gdzie znajdują się wejścia. Tak samo jest z ACTV vaporetti, gdzie bilety (7,50 euro ważne przez 75 minut całkowitej podróży od momentu zatwierdzenia, więc należy zakończyć podróż i wysiąść przed upływem tego czasu) lub karnety okresowe muszą być zatwierdzone przed użyciem poprzez przesunięcie nad czytnikami kart znajdującymi się na lądowiskach. Należy pamiętać, że na pokładzie vaporetti ACTV nie ma maszyny do zatwierdzania, dlatego też bilety MUSZĄ być zatwierdzane na maszynach lądowych, które znajdują się tuż przed platformami dokującymi.

Polecamy także temat: Wenecja atrakcje, w którym dowiecie się o tym co warto zwiedzić w tym miescie.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Zwiedzanie Wenecji porady

3
Witaj, Wenecja jest wolna od samochodów. Parkowanie i jazda samochodem jest możliwa tylko w bardzo małej części Wenecji. Znajduje się tu kilka ogromnych garaży parkingowych, które należą do najdroższych w Europie. Alternatywnie można zostawić samochód na lądzie stałym i wsiąść do autobusu, tramwaju, pociągu lub taksówki do Wenecji. Publiczny transport z lądu stałego przez most do Wenecji jest bardzo tani, z przedmieść Mestre i Marghery 1,25 do 1,50 euro w roku 2020.

Miejsca parkingowe w Wenecji są rzadkością, wielopoziomowe parkingi są często pełne. Dlatego zaleca się rezerwowanie miejsc parkingowych. Na tej stronie można zarezerwować miejsca parkingowe w Wenecji (w tym duże parkingi na Starym Mieście w Wenecji, w Meste i na lotnisku).

https://parclick.com/parking-venice?affiliate=59109b0c


Oczywiście znacznie przyjemniej jest jechać do Wenecji bezpośrednio niż do Park and Ride autobusem lub pociągiem z lądu stałego. Jednak parking w Wenecji kosztuje od 20 do 30 euro za każdą rozpoczętą dobę. Jeśli pobyt w Wenecji trwa kilka dni, opłaty parkingowe wynoszą 100 euro lub więcej.

Zalety parkowania na lądzie stałym: Parking w dzielnicy Mestre (po przeciwnej stronie mostu do Wenecji) oznacza, że garaże parkingowe kosztują znacznie mniej. W Mestre znajduje się kilka parkingów. Opłata wynosi od 4 do około 12 euro za dzień (na początku 2020 roku). Oczywiście można zaparkować samochód gdzieś na poboczu drogi w Mestre. Jest to ryzyko, ale parkowanie jest bezpłatne. Jeśli chcesz to zrobić, powinieneś poszukać miejsca nieco poza centrum miasta. W pobliżu dworca kolejowego w Mestre nie ma prawie żadnego bezpłatnego parkingu. Mestre jest duże (około 200.000 mieszkańców).

Po znalezieniu miejsca parkingowego w Mestre, należy zabrać walizki i torby do najbliższego przystanku autobusowego lub dworca kolejowego. Następnie należy przejechać się jednym z niestety zatłoczonych autobusów, tramwajów lub pociągów przez długi most do Wenecji. Przyjeżdżając na wyspę na starym mieście, trzeba albo iść pieszo, wynająć tragarza, albo wziąć do hotelu wodny autobus (Vaporetto).

Można zostawić samochód w mieście odległym od Wenecji. Na przykład, jeśli zaparkujesz w Padwie, możesz szybko i wygodnie kontynuować podróż pociągiem do Wenecji (około 30 minut, lokalne pociągi są poniżej 5 euro w jedną stronę). Często kursują pociągi regionalne, jak również wiele pociągów Intercitys i Eurocitys bezpośrednio do Dworca Centralnego Santa Lucia na wyspie Wenecja. Szczególnie lokalne pociągi są tanie we Włoszech. Z Wenecji Santa Lucia można dostać się do każdego miejsca na starym mieście przynajmniej tak szybko jak z drogich garaży parkingowych. W Wenecji i tak nie można nic zrobić z samochodem.

Idealnym rozwiązaniem jest zostawienie auta w jakim odleglejszym mieście ( gdzieś za darmo) na np: 3 dni a później wracając po auto zwiedzić miasto w którym ów auto się zostawiło i problem załatwiony. Gdybyś jechał z Polski to Treviso wydaje się najodpowiedniejszym przystankiem końcowym. Planujesz okolice do zatrzymania ( parking) z mapą, dojeżdżasz na dworzec w Treviso do lokalnej kawiarenki, zostawiasz rodzinę z bagażami przy kawie i ciasteczku a sam jako głowa rodziny jedziesz zaparkować auto i wracasz, to byłby mój plan.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Zwiedzanie Wenecji porady

4
Obawiałem się tego co piszesz. Więc trzeba będzie jakoś to zaplanować. Znam kemping, w zasadzie village w okolicach Caorle. Można z ich przystanii wybrać się małym jachtem do Wenecji. Nie pamiętam dokładnie ceny ale nie jest drogo. 20 czy 30 Euro za osobę (wliczony powrót). Z tym, że trzeba u nich się zameldować na kilka dni. Ale ... zawsze to jakaś dodatkowa opcja.

Re: Zwiedzanie Wenecji porady

5
Jeśli szukasz kempingu to znalazłem poniższe

Alba D'Oro Camping

Campeggio Mediterraneo

Campeggio Stella Maris

Camping San Nicolo


Choć nie przeglądałem dokładnie cen i lokalizacji. Nie wiem czy hotel nie byłby lepszym rozwiązaniem. Przykładowa cena za hotel dla 3 osób to koszt ok 200 zł za dobę ( tuż przy wjeździe do Wenecji, chociaż znalazłem np 1 gwiazdkowy hotel z ceną ok 150 zł dla 3 osób w centrum Wenecji ( Backpackers House Venice 1-star hotel) oczywiście to tak na szybko. Wiem z doświadczenia że podróże do i z Wenecji są bardzo kłopotliwe, chodzi głównie o brak swobody, dlatego jeśli różnica nie jest tak duża, dołożył bym żeby się zatrzymać w Wenecji w centrum. Jestem pewien że znajdziemy dla Was jakąś darmową miejscówkę dla samochodu przez Wenecją, hotel też Wam znajdziemy :) :) :) :)
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Zwiedzanie Wenecji porady

6
Witaj,

To brzmi ciekawie. Trudno mi uwierzyć w cenę 200 zł za 3 osoby za dobę. W sumie nie szukałem jeszcze, bo teraz (tak jak pisałem w innym poście) i tak z powodu Covid, jeśli w ogóle gdzieś pojadę to raczej w bardziej odludne miejsce.
Myślałem też o Polsce ale po tym co widziałem teraz w telewizji, to dam sobie spokój. Niech inni sobie wypiją za mnie piwko, byleby im to na zdrowie wyszło.

Wracając do Wenecji, myślę, że tak jak piszesz
... dołożył bym żeby się zatrzymać w Wenecji w centrum ...
to jest dobra opcja. Dając trochę więcej za hotel nie płacisz za taxi, autobusy itp. Jeszcze jeśli hotel ma parking własny to by było super.

Re: Zwiedzanie Wenecji porady

8
Kilka lat temu byliśmy camperem w Wenecji. Zatrzymaliśmy się na campingu Camping Venezia Village
Via Orlanda, 8/C 30170 Mestre. Ceny nie przerażały. Do ulicy było z 200-300m i przystanek autobusowy do Wenecji. Kilka minut jazdy. Niedaleko jest Lidl i pewnie z darmowym parkingiem nie było by problemu.
Zapraszam na moją stronę http://urlopek.info/. Tam jeszcze więcej opisów moich wyjazdów. Strona chwilowo w przebudowie.
Kilka filmów z wyjazdów https://www.youtube.com/user/urlopek/videos
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wenecja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości

cron