Nieprzeczytane posty

Re: Wybierasz się do Szkocji ? potrzebujesz informacji zapyt

63
Witaj

Na początek polecam wybrać się na pobliską wyspę Arran. Jeśli miałbym opisać tą wyspę w kilku słowach to jest to taka mała Szkocja w pigułce. Jeśli preferujesz zwiedzać dziką naturę to co powiesz na kilka pieszych wędrówek. Szczyty Goat, Fell osiągają wyskokość 874 metry. Jeśli chciałbyś zaczerpnąć wiedzy o historii to na wyspie Aran znajdziesz krąg neolityczny Machrie Moor lub Groby Gigantów. Jeszcze ciekawsze mogą okazać się inskrypcje Piktyjskie odkryte w jaskini Molio.

Jeśli nie historia to warto wybrać się wycieczkę do zamku Brodik, który widnieje na banknotach 20 funtowych ( to taka ciekawostka) Ponadto warto wspomnieć iż północna część uchodzi za ładniejszą.

1) Numerem jeden na wyspie to oczywiście wyprawa na Goat Fell. Jak wskazuje nazwa Goat ( z galickiego wietrzny ) sugeruje wziąć pod uwagę kaprysy pogodowe jeśli zamierzasz się wybrać na trasę. ( trasa w dwie strony to ok 5 godzin marszu )

Alternatywnie możesz się wybrać na Caisteal Abhail 859 m ( trzeba wziąć mape ze sobą)

Promy kursują 4 razy dziennie ( ok 55 minut )

Kolejnym miejscem wartym polecenia to miasteczko Largs. Jak spojrzysz na mapę Largs wystarczy odbić ok 1 mile drogą a 760 i zatrzymać się ( po lewej stronie na parkingu ) . Obok znajdziemy małe jeziorka gdzie można łowić ryby, polecał bym jednak udać się na widoczne z parkingu wzgórze gdzie znajduje sie punkt widokowy z opisem wszystkich okolicznych wysp ( Hebrydów wewnętrznych). Polecam to miejsce, natomiast podążając na samą górę zobaczysz piękny widok na miasteczko Largs . W 1296 roku w Largs odbyła się największa bitwa pomiędzy Szkotami a właściwie Piktami i Wikingami, która przeszła do historii.

2 km na południe od Largs znajdziesz zamek Kelburn a w okolicy warto pospacerować po parku gdzie znajdują się prastare drzewa, jary i wodospady. Z Largs możesz udać się na okoliczną wyspę Great Cumbrai ( 15 minut ) aby pojeździć na rowerze po malutkiej wyspie.

Polecam także udać się do Ayr lub do Dunure ( gdzie z góry rozpościera się piękny widok na ocean a w tle znajdują się ruiny zamku i pole golfowe ( zdjęcia na forum) . Aby jednak udać się do Dunure potrzebne będzie auto jeśli chodzi o Ayr wystarczy autobus.

To na tyle w dużym skrócie, jeśli masz więcej pytań to pisz śmiało. Witamy na forum
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Wybierasz się do Szkocji ? potrzebujesz informacji zapyt

64
Bardzo dziękuję za odpowiedz.
Na pewno skorzystam z twoich propozycji.
Jeszcze tylko powiedz czy któraś z tych tras jest możliwa do pokonania z wózkiem? (córka ma 1,5 roku)
Chciałam jeszcze zapytać o opinię odnośnie safari parku doszły do mnie słuchy że z małymi dziećmi lepiej się nie wybierać.
Syn ma 5 lat i myślałam że to dobry pomysł ale wszyscy mi odradzają i teraz sama już nie wiem :(
Dzięki za wszelkie rady :)

Re: Wybierasz się do Szkocji ? potrzebujesz informacji zapyt

65
Witaj

Niestety szklaki wymuszają na nas wejście na górę więc jakakolwiek wyprawa z wózkiem odpada ( poza punktem widokowym w Largs ( gdzie można nawet wnieść wózek ( ok 10 minut do góry ) i zrobić sobie piknik z widokiem na wyspy rewelacja ( jeśli pogoda dopisze)

Nie wiem jakie Safari masz na myśli, jeśli to w okolicach Stirling to na to safari wjeżdżasz samochodem więc żadnego zagrożenia nie ma.

Dla twoich maluchów polecam Farmy gdzie można karmić zwierzęta od małych do tych całkiem sporych. Bardzo fajna zabawa i lekcja dla dzieciaków. Poszukaj w tematach wstawiliśmy linki do większości farm w Szkocji, jeśli nie znajdziesz to poszukam coś ciekawego w okolicy. Wiem że jedną farmę znajdziesz pomiędzy Ayr i Dunure przy głównej drodze, druga fajna niedaleko Safari w Stirling.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Wybierasz się do Szkocji ? potrzebujesz informacji zapyt

67
Witaj

Jeśli chodzi o kuchnię to odsyłam cię do nowego tematu związanego właśnie z kuchnią

szkocka-kuchnia-t7862.html#p27206

Przesyłam także link do Saffari (jest bardzo bezpieczne )



Obok safari jest bardzo fajna farma, tam także najdziesz masę atrakcji dla dzieci, wydry morskie, labirynt, karuzele itd. Dzieciaki będą zachwycone.

Polecam także wybrać się nad jezioro Katrine to( po drodze do Glasgow) tam możecie popłynąć statkiem lub wynająć mały akumulatorowy wózek i pojechać ok 1 godzinę prawą stroną wyspy- piękne widoki

Jesli chodzi o Loch Loomond to zacznijcie od Balloh czyli od oceanarium i parku narodowego ( wejście do parku od głównej strony miasteczka )
Dojedźcie do parkingu i obok zamkniętego zameczku znajdziecie pięknie widoki i dużo miejsca żeby sobie dzieci polatały. ( NIE ZOSTAWIAJCIE ŻADNYCH RZECZY W SAMOCHODZIE NAWET UCHWYTU NA NAWIGACJE I NIC NIE WKŁADAJCIE POD SIEDZENIE ANI DO BAGAŻNIKA, SZCZEGÓLNIE W PARKU NA PARKINGU )

Obok Balloh na pewno sanktuarium orłów i suw ( niesamowite miejsce ) . Wystarczy podążyć główną drogą a811 stirling road i ok 2 mile za miastem po lewej stronie znajdziecie duży sklep ogrodniczy. Zostawicie auto na tym parkingu i musicie przejść przez sklep i tam znajduje się ów sanktuarium. Właściciel opiekuje się rannymi orłami i sowami, opowiada o nich a jak pogoda dopisuje możecie je zobaczyć w akcji jak latają

Polecam także wrócić do głównej drogi i wybrać się dookoła jeziora ( droga a82) aż do wioski tarbet i tam zafundujcie sobie wycieczkę statkiem ( możecie to także uczynić na loch Katrine lub w Balloch ) polecam 1 lub 2 opcję. Najwyższy szczyt widziany w Tarbet ben Loomond na którego szczyt prowadzi blisko 4 godzinna droga po przeciwległej stronie jeziora.

Oczywiście droga od Balloh do Tarbet jest bardzo malownicza więc polecam zatrzymywać się w możliwych miejscach
Gdybyście mieli dodatkowe 2 godziny to od Tarbet do Gleoncoe jest ok 1,4 minut a jest to prawdziwa perełka Szkocji.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Wróć do „Szkocja ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości