Nieprzeczytane posty

Holandia - bocian - tradycja

1
Będąc po raz pierwszy w Holandii można zobaczyć iż w ogrodzie, na balkonie czy w oknie znajduje się figurka bociana wykonana z drewna lub też plastiku.
Bocian często w swoim dziobie coś trzyma, może to być np. mała laleczka, ponadto jest ustrojony licznymi dekoracjami, serpentynami itp.
Zwyczaj stawiania bociana w Holandii jest zwyczajem, który już od wielu lat przyjął się w Holandii i oznacza to, ze w tym domu właśnie na świat przyszło dziecko.
Szczęśliwi rodzice stawiają bociana przed swoim domem, aby wszyscy sąsiedzi wiedzieli, że już urodziło im się dziecko.
Bardzo często dołączane jest też imię dziecka, które np. może trzymać bocian w dziobie.
A wygląda to mniej więcej jak poniższe zdjęcie.

Obrazek

Re: Holandia - bocian - tradycja

3
Co prawda nie a propos Holandii lecz któregoś z krajów bałkańskich przypomniała nam się czerwona nitka, którą nosi się cały czas na nadgarstku aż do zobaczenia pierwszego bociana, co ma symbolizować wiosnę. Zwyczaj ten pochodzi chyba z Bułgarii, ale nie mamy pewności. Ktoś wie?

Re: Holandia - bocian - tradycja

4
O czerwonej nitce nie słyszałem, ale takie bociany w Holandii widziałem, i to nie tylko bociany, ale też szereg innych dekoracji w kolorach sugerujących płeć nowo narodzonego dziecka. Przebywając w Niderlandach zauważyłem też, że Holendrzy mają zwyczaj wysyłania wielu kartek informujących o narodzinach potomka - nie tylko do krewnych, ale i znajomych. Często takie kartki są wykonywane na zamówienie (przedstawiają np. zdjęcie malucha czy jego imię). Ciekawy zwyczaj - w Polsce przeważnie spotyka się kartki z okazji chrztu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Holandia ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron