Nieprzeczytane posty

Re: Dania

32
Niedaleko od Kopenhagi znajduje się jedno z malowniczych miejsc o którym warto wspomnieć. Te wyjątkowe muzeum znajduje się w pięknym miejscu na "Duńskiej Riwierze". Od czasu otwarcia w 1958 roku, Muzeum Luizjany łączy w sobie sztukę, przyrodę i architekturę w doskonałej harmonii.

Awangarda sztuki współczesnej prezentowana jest w przestronnych, wypełnionych światłem salach, które ucieleśniają samą istotę duńskiego modernizmu. Nie mniej imponujące są jej stałe zbiory, w tym obszerna kolekcja wrzecionowatych rzeźb Alberto Giacomettiego oraz dzieł Pabla Picassa, Francisa Bacona, a także Heray Moore. Ogród zaprasza do spaceru wśród dzieł takich artystów jak Alexander Calder i Jean Arp. Polecam udać się na często odbywające się tu koncerty muzyki kameralnej lub na odpoczynek w kawiarni na tarasie. Ciekawe, skąd pochodzi nazwa muzeum: Pierwotny właściciel ziemski miał trzy kolejne żony, wszystkie o imieniu Louise. Miejsce to znajduje się 22 mile/33 km na północ od Kopenhagi.

Polecam także temat związany z piękną Kopenhagą. W linku poniżej znajdziecie dużo zdjęć z barwnej relacji z podróży właśnie do Kopenhagi:

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=361&t=9017

Re: Dania

33
Arhus

Założony w X wieku jako osada wikingów, Arhus jest jednym z najstarszych miast w Skandynawii. Arhus Domkirke, który pochodzi z XII wieku, jest poświęcony św. Klemensa, patrona marynarzy. Za ołtarzem znajduje się unikalne malowane (nie witrażowane) okno, autorstwa norweskiego artysty Emanuela Vigelanda. Schodki z katedry, powiew dawnego luksusu przenika do Hotelu Royal, zabytkowego hotelu z witrażami i filigranową windą zabytkową. Wśród zrekonstruowanych skarbów Starego Miasta znajduje się warsztat świecarski, dom z muzeum rowerowym i wiatrakiem. Awangardowa scena artystyczna Arhusa zachwyca. Wspaniałe kubistyczne muzeum sztuki AROS prezentuje dzieła wielkich Duńczyków, takich jak malarz pejzażysta złotego wieku P. C. Skovgaard i współczesny artysta Olafur Eliasson. Wieczorem można skosztować nowej kuchni nordyckiej w bardzo szykownej restauracji Mailing & Schmidt, przejść od soulu do klasyki w sali koncertowej Musikhuset z nowoczesnym szklanym murem lub pospacerować wzdłuż rzeki Arhus, gdzie piwiarnie na wolnym powietrzu są zajęte do późnych godzin nocnych. Miasto liczy około 300 000 mieszkańców a jego sztuka i architektura rywalizują z kopenhaskimi, od koncertów headliner jazzowych po najdłuższą katedrę w kraju. Arhus jest miastem uniwersyteckim, które posiada wszystkie niezbędne cechy przyjazne dla studentów: muzea sztuki progresywnej, zespoły indie oraz bary i kawiarnie na wolnym powietrzu, w których płynie duńskie piwo i mocne alkohole.

Miasto jest położone 109 mil/175 km na zachód od Kopenhagi. Informacje dla zwiedzających: www.visitaarhus .com.

Więcej o tym miejscu poczytacie w poniższym artykule:

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=362&t=4988

Re: Dania

34
Polecam także odwiedzić cypel Skagen. Duńczycy uważają, że cypel Skagen jest czymś w rodzaju Riwiery, podczas gdy Amerykanie porównują to miejsce do Cape Cod. Na półwyspie Jutlandzkim najdalej na północ wysunięte są małe społeczności rybackie, które przez wieki zamieszkiwały te tereny. Wrzosowiska omiatane przez morze zostały połączone z kwitnącą kolonią różnych kwiatów, których widoki zachwycają. Wszyscy zwabieni są prostym życiem Skagena, miastem pełnym charakteru z dziewiczymi wydmami i jasnym niebem pełnym słońca.

Małe, ale godne uwagi Muzeum Skagensa prezentuje prace lokalnego, duńskiego ruchu impresjonistycznego z końca XIX wieku, który inspirowany był krajobrazem lądu i morza oraz zmieniającymi się kolorami i jakością światła, które przenika przez wiele świetlików i okien w tym pięknym budynku. W Grenen, najdalej wysuniętym na północ punkcie kraju, można wędrować po jasnym dużym odcinku piasku i upajać się widokami krajobrazu.

Polecam 150-letnią karczmę, kameralna jadalnia produkuje wyjątkowo świeże i smaczne posiłki, z przewidywalnym akcentem owoców morza. Każdego ranka o świcie właściciele miast i restauracji mają do wyboru najlepsze na nabrzeżu bambusowy dom aukcji ryb, zanim połów zostanie wysłany na targowiska w całej północnej Europie. Restauracja Skagen Fiskerestaurant przy porcie jest doskonałym miejscem do ucztowania na wodzie, od homara i filetów soli z cytryną po wszechobecnego śledzia.

Miejsce to znajdziemy 300 mil/482 km na północny zachód od Kopenhagi.

Polecam także temat odnośnie innego, równie pięknego miasta jakim jest Odense, link to osobnego artykułu znajdziecie poniżej:

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=362&t=4987

Re: Dania

35
Wyspy Owcze, Region autonomiczny Danii

Wśród spienionych fal północnego Atlantyku, w połowie drogi między Szkocją a Islandią, leżą 22 Wyspy Owcze, autonomiczny region Danii. Tworzą one niezwykle piękny archipelag, w którym znajdziemy chropowate góry i rozszczepione głębokie fiordy.

To, co uderza po przyjeździe, to jak bardzo Wyspy Owcze - jakieś 50.000 osób - są dumne ze swojej wyjątkowej historii, kultury, a zwłaszcza języka, który pochodzi ze Starej Nordy. Jest on nauczany i mówiony na całej wyspie, a wiele wiosek ma swoje własne dialekty.

Bogata historia archipelagu ujawnia się na każdym kroku: starożytne osady wikingów, które sięgają IX wieku, średniowieczne kościoły, kolorowe łodzie rybackie i charakterystyczne, zadaszone domy. Mała stolica, Torshavn, na głównej wyspie Streymoy, posiada klimatyczną starą dzielnicę i 15-wieczny munkastovan (dom mnichów) zbudowany przez irlandzkich braci.

Tło całej wyspy zapiera dech w piersiach: skaliste góry, jasnozielone doliny z burzącymi się wodospadami i bezdrzewne przestrzenie. Nieważne gdzie jesteś, morze nigdy nie jest oddalone o więcej niż kilka mil. A do tego zdumiewający wachlarz ptaków morskich: Spójrz w górę na każdy gzyms klifu, a zobaczysz puchary. Te czerwone ptaki - wraz z innymi gatunkami, jak fulmary i guillemoty - żyją na Wyspach Owczych, od Klifów Ptasich Vestmanna do maleńkiej, odległej wysepki Mykines. Dywaniki te pokrywają wyspy guanami, co sprawia, że są one zaskakująco zielone, podobnie jak ciepłe prądy Prądu Zatokowego.

Niewielu gości przyjeżdża w chłodniejszych miesiącach, omijając ostateczny spektakl natury: wspaniałą zorzę polarną (zorzę polarną), która przekształca niebo w gigantyczny, wirujący obraz zieleni i błękitu.

Miejsce to znajduje się ok 495 mil/797 km na południowy wschód od Reykjaviku, na Islandii. Najlepszy czas aby to przyjechać to: Jun-Aug na najcieplejszą pogodę i słońce o północy; Październik-Apr Zorza polarna.

Re: Dania

37
Szkoda tylko ze Dania jest taka droga. Uwielbiam ich jedzenie, te zdrowe kanapki, ich wybór jest wrecz oszalamiajacy. No i to ze nawet jak leje to oni zawsze i wszedzie jezdza na rowerach. Pewnie miedzy innymi dlatego ze trasport jest mega drogi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dania ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości