Nieprzeczytane posty

Bułgaria inaczej

1
Bułgaria to nie tylko Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. To masa innych miejsc, które warto poznać i zobaczyć z bliska. Niestety niewielu jednak potrafi się oprzeć pięknu i pokusom słynnych kurortów, dlatego też większość bułgarskich miejsc pozostaje nieodkrytych.

PROPONOWANA TRASA:
Obrazek


1) SOFIA

Udając się na wakacje do Bułgarii warto zatrzymać się w Sofii. To miasto, choć jest stolicą nie jest tak chętnie odwiedzane jak np. Varna, do której organizowane są wycieczki bezpośrednio ze Złotych Piasków. Sofia, ze swoją bogatą historią opiewającą na blisko 7000 lat, to jedno z najstarszych miast Europy, którego malownicze położenie, tuż u podnóża góry Vitosha, powinno zapaść w pamięć niejednemu turyście. Brukowane uliczki, urokliwe restauracyjki, a także bogate życie nocne spełnia oczekiwania niejednego odwiedzającego.

W Sofii warto odwiedzić kilka najważniejszych punktów, jednak nie czyniąc tego w formie tzw. „zaliczania”. Ci, którzy nigdy nie mieli okazji odwiedzić miejsca nabożeństw innych religii w Sofii będą mieli taką możliwość. Bania Baszi to słynny meczet zlokalizowany w centrum stolicy. Jest to okazała budowla, która została wzniesiona w XVI wieku przez ówczesnego słynnego architekta Mimara Sinana. Architektura, jak się okazuje, już wtedy była na zaawansowanym poziomie. Budowla bowiem powstała na gorących źródłach… jak widać nie przyniosło to żadnych szkód, a meczet stoi nietknięty aż do dziś.

Do meczetu wchodzi się zwykle przed lub po modłach. W środku powinniśmy przygotować się na różne reakcje zgromadzonych (kobiety oczywiście powinny stosownie się ubrać – długa spódnica, zakryte ramiona) od ciekawych spojrzeń aż po groźne miny, pełne niezadowolenia.

Baszi, Sofia

Obrazek


Po wizycie w meczecie można przejść się do Teatru Narodowego „Ivan Vazov” (adres: Deacon Ignatius' 5). Po drodze warto na chwilę zatrzymać się przy Cerkwi Św. Jerzego, choćby z tego względu, że jest to najstarsza budowla znajdująca się w Sofii, pamiętająca czasy starożytnych Rzymian.

Tak, nie trzeba jechać autobusem czy samochodem. Odległość między tymi dwoma miejscami to raptem 700m. Warto pójść na piechotę, żeby zobaczyć teatr z odpowiedniej perspektywy. Ta neoklasycystyczna budowla doskonale prezentuje się w otoczeniu drzew pobliskich ogrodów miejskich, gdzie można klapnąć na chwilę i odpocząć, jednocześnie podziwiając ceglastoczerwoną fasadę teatru, w której zamurowano ponoć bułgarski banknot 50 BGN.

Jeśli zgłodniejemy, nieopodal będzie czekać fantastyczna restauracja Moma Bulgarian Food & Wine. Obszerne menu posiłków i napojów, przemiła i sprawna obsługa oraz niepowtarzalna atmosfera okraszona bułgarskim folklorem. Ceny są wyższe niż w restauracji o niższym standardzie (zapłacimy tu za posiłek ok. 40 lewa – 90zł), ale warto czasem zaszaleć!

Teatr Narodowy, Sofia

Obrazek


Posiłek skutecznie zmusi nas do spalenia kalorii, dlatego kilometrowy spacerek nie zaszkodzi. Kolejny punkt - Sobór Aleksandra Newskiego. Wspaniała budowla w neobizantyjskim stylu, której fasada po prostu urzeka. Katedra została wybudowana w podzięce i na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, który wyzwolił Bułgarię spod panowania Turków. Przepiękne zbiory ikon w katakumbach i imponujące wnętrze kościoła zapadają w pamięć. Niestety nie wolno fotografować wnętrza katedry. Jest to surowo zabronione, z resztą tak jak w innych słynnych miejscach kultu bożego, np. w Kościele Mariackim w Krakowie. Ci, którzy wybierają się samochodem powinni przygotować 2 lewa na parking/godz.

Katedra Aleksandra Newskiego, Sofia

Obrazek


Spędzając kilka dni w Sofii dajmy się ponieść fantazji i po prostu zgubić się w mieście, chłonąć jego atmosferę, odwiedzając knajpki, restauracyjki albo… skorzystając z fantastycznych escape roomów! Escape roomy to pomieszczenia, w których zamykana jest grupa osób, która by się z niego wydostać musi rozwiązać szereg niełatwych zagadek i łamigłówek. Takich miejsc w Sofii nie brakuje. Koszt takiej rozrywki to min. 50zł od osoby (ceny różnią się w zależności od lokalizacji oraz ilości osób, które biorą udział w zabawie). To idealna rozrywka, zwłaszcza gdy podróżujemy z przyjaciółmi. Escape Way Room, znajdujący się przy stacji metra Сердика (w pobliżu ulicy Ivan Denkoglu) czy our Escape (również w pobliżu tej lokalizacji) to doskonała i alternatywna forma spędzania czasu w wielkim mieście.

Ulice miasta, Sofia

Obrazek


Panorama miasta, Sofia

Obrazek


Rotunda Św. Grzegorza, Sofia

Obrazek


2) NEVESTINO, MOST KADIN

Z Sofii można wyruszyć na południe kraju, aż do miejscowości Nevestino, gdzie można zobaczyć romantyczny, XV wieczny, dwudziestometrowy kamienny most. Zwiedzając to miejsce latem można zorganizować sobie piknik na trawie i spędzić miło czas.

Most Kadin (nazywany też mostem Nevestin), Nevestino, prowincja Kyustendil

Obrazek


3) MONASTYR RILSKI (ok. 120 km. od Sofii)

Udając się na południowy wschód dotrzemy do Monastyru Rilskiego. Dojazd z Sofii na własną rękę będzie nie lada wyzwaniem (chyba, że pokusimy się o wypożyczenie auta). Samodzielnie też można dostać się tam mini busikiem (11 lewa), który odchodzi z dworca zachodniego o godz. 10:20 . Busik nie jest dobrze oznakowany, zatem trzeba podpytywać przechodniów lub kierowców czy jadą do Rili. Oczywiście wybierając biuro podróży będzie o niebo łatwiej, a koszt takiej atrakcji może się wahać miedzy 60 a 100 lewa.

Monastyr sam w sobie to po prostu dzieło architektury. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO stanowi zabytek o niepodważalnej wartości historycznej. To symbol oporu względem tureckiej okupacji, a także odwagi i odrodzenia Bułgarii. Wnętrze monastyru zawiera wiele kontrastujących ze sobą elementów - kamienne korytarzyki i schody w zestawieniu ze złotymi lichtarzykami i marmurowymi posadzkami oraz pięknymi, różnobarwnymi freskami. Odwiedzając ten kościół poczujemy się jak w niejednym pięknym włoskim kościele, a dziedziniec monastyru przypomni nieco dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Monaster Rilski, prowincja Kyustendil

Obrazek


4) KRUSHUNA – Wodospad ( ok. 323km od Rili)

W tej małej miejscowości znajdują się najdłużej wodospady na całym Półwyspie Bałkańskim. Turkusowa woda, piękne lasy wokół są warte wycieczki w te rejony. Oczywiście przy założeniu, że mamy transport w postaci wypożyczonego auta. Wspaniałe leśne szlaki, które zachęcają do wędrówki, a czasem nawet do pikniku. Warto zabrać kocyk i trochę jedzenia. Piękne widoki gwarantowane!

Wodospad Krushuna, wieś Krushuna

Obrazek


5) BEŁGORADCZIK (ok. 250 km od Krushuny)

Bełgoradczik to ostatnie miasto na proponowanej trasie zwiedzania. Usytuowane w północno-zachodniej części kraju przyciąga wiele osób, głównie za sprawą słynnej twierdzy Kaleto (zbudowana w III wieku przez Rzymian), obserwatorium astronomicznego oraz jaskini Magura, w której archeologowie odkryli pierwsze ślady człowieka z okresy paleolitu.

Forteca w Bełogradcziku

Obrazek
......................................................................................................................................................................................

Wynajem apartamentu na wakacje

Obrazek


Apartament Słoneczny Brzeg typu studio dla 4 osób do wynajęcia. Gorąco polecam http://slonecznybrzeg.warszawa.pl


Zawsze najświeższe informacje turystyczne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bułgaria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości