Nieprzeczytane posty

Łódź atrakcje

1
W dzisiejszym artykule chciałbym abyśmy porozmawiali trochę o Łodzi. Wierzcie lub nie to miasto jest przez wielu postrzegane jako najpiękniejsze miejsce w Polsce, może dlatego że na przełomie lat nabrało ono pewnego charakteru, który powiedzmy sobie szczerze jest dzisiaj w zasięgu uwagi turystów a co najważniejsze Łódź jest jedynym z niewielu tak industrialnych miast w naszym kraju. Dodatkowo na przełomie lat Łódź wychodzi naprzeciw turystyki, a wiele tutejszych zabytków odzyskuje swój dawny blask.

Ponieważ miasto to jak już wspomnieliśmy było miastem przemysłowym nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać się właśnie śladami dawnej bytności przemysłowej. Mamy tutaj bowiem wiele budynków które zostały bardzo ładnie odrestaurowane, a z drugiej strony wiele budynków które pozostały opuszczone a które nadal pełna są ciekawej historii. Oprócz akcentów przemysłowych miasto znane było ze swojego rolniczego charakteru, tak było 17 wieku. Ciężko jest uwierzyć w to, że kiedyś miejsce to jako mała osada otoczona była zewsząd lasami, wtedy to osada ta ograniczała się do okolic zwanego Traktu Piotrowskiego, dzisiaj okolice te to różne dzielnice Łodzi.

My jednak wracamy do okresu wzrostu przemysłu, mamy wiek 17 a w mieście działało już kilka hut ze szkłem. Miasto rozrastało się, powstawały nowe osady na przykład Olechów czy Grabieniec a kolejne wielkie zmiany nastały w roku 1820, kiedy to za sprawą Rajmunda Rembielińskiego stworzono do wykorzystania dużych połacie ziemi okalających miasto. I choć plan ten wszedł w życie nieco później to jednak dzięki temu powstała osada zwana nowym miastem, są to dzisiejsze rejony Placu Wolności. A ponieważ tereny pod budowę miały swój potencjał miasto gościło coraz to więcej biznesmenów, którzy osiedlali się na tych ziemiach. Drugie osiedle powstało w 1823 roku, nazwano je łódką, zlokalizowane było w okolicach ulicy Piotrkowskiej. Na skutek nowych inwestycji powstały fabryki oraz miejsca związane z przemysłem bawełniarskim oraz tkackim. Kwintesencją inwestycji było stworzenie nowej dzielnicy czyli obecnej ulicy Targowej a także placu Zwycięstwa, gdzie swoją dużą cegiełkę dołożył Karol Scheibler, stworzył on prawdziwe Imperium przemysłu. Kolejne lata były okresami zmiennymi, dochodziło do wielu potyczek, buntów w tym także na tle politycznym a jednocześnie można było zaobserwować nowe trendy z tutejszym biznesie, zjeżdżali się nowi biznesmeni, tworząc swoje Imperia finansowe, mowa to chociażby o Juliuszu Henzel. Najgorsze czasy nastały jednak kiedy doszło do buntu tkaczy, z uwagi na kryzys związany chociażby w przemyśle bawełnianym, później przyszła pierwsza wojna światowa, to wtedy właśnie spora grupa społeczeństwa zamieszkującego tereny wyprowadziła się a Łódź nie odzyskała swojej dawnej świetności. W późniejszym okresie przyszła II wojna światowa, która przyniosła ogromne straty dla miasta dla ludzkości a w szczególności także dla żydów, którzy zginęli w obozach. Większość budowli bądź to zrównano z ziemią, bądź to zmieniono na różne potrzeby.

Na szczęście dzisiaj to wszystko się zmienia i Łódź pięknieje w oczach, wiele starych budowli pozostało i to o kilku z nich chcielibyśmy w dalszej części artykułu opowiedzieć. Gdziekolwiek byśmy się udali w Łodzi, jakąkolwiek dzielnice byśmy odwiedzili to w każdej z nich znajdziemy pamiątki dawnych czasów. Mogą to być opuszczone fabryki, pałace magnatów, czy ich bogate domy. Gdybyście kiedyś mieli okazję odnaleźć grób Macieja Wyszyńskiego dowiecie się że było właścicielem huty szkła. Jego doświadczenie pozwoliło mu założyć własne przedsiębiorstwo, walczył on także w armii Napoleona, niestety umarł w bardzo młodym wieku (38 lat). Nagrobek tego jegomościa możemy znaleźć w okolicy kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii mieszczącego się przy ulicy Kościelnej 8-10.


Pałac Alfreda Biedermanna

(Franciszkańska 1/5)


Kolejne miejsce związane jest ze starą farbiarnia, została ona założona przez Alfreda Biedermana, to jego rodzina pochodząca z Niemiec osiedliła się na tych terenach w 18 wieku. O dziwo kamienica w której mieszkali nadal znajduje się na swoim miejscu, przy ulicy Jana Kilińskiego 2, chociaż druga rezydencja powstała w 1910 roku przy ulicy Franciszkańskiej 1/5 .Niestety dalsze losy rodziny są tragiczna. Brat Alfreda opiekował się tym miejscem po jego śmierci a w późniejszym okresie pałac przeszedł na własność Armii Czerwonej. Brat Alfreda popełnił samobójstwo, zabijając przy tym swoją rodzinę a ich ciała zostały odkryte wiele lat później na terenach pałacowego ogrodu. Obecnie w tym miejscu znajduje się Uniwersytet Łódzki.

Browar Anstadta i Park Helenów

Karol Gottlob Anstadt, zainwestował w browarnictwo, powstał wielki gmach przy ulicy Północnej 35. Znajduje się tam potężny browar w którym produkuje się kilka gatunków piwa. Przedsiębiorca próbował swoich sił również w innych biznesach to jednak browar okazał się dobrym kierunkiem. Po śmierci Karola całym dobytkiem zajmowała się rodzina, interesy szły dobrze, ponieważ Ludwik syn Karola postanowił wybudować kolejny budynek, który znajduje się przy ulicy sędziowskiej 15. Niestety dzisiaj są to tylko tylko ruiny. I choć pierwsza wojna światowa odcisnęła piętno na całym przemyślę to jednak miejsce to przetrwało a dzisiejszy browar istnieje pod nazwą: Browary Łódzkie ze słynnym porterem Łódzkim. Polecam aby spróbować to piwo. Kolejna z ciekawych inwestycji rodziny to wyjątkowy park, nazwany od imienia żon wybitnego potentata. W okolicznym parku spotykali się goście, przy czym trzeba dodać że była to bogata elita, ponieważ park był płatny. Znajdowała się tu wieża widokowa, zwierzyniec w tutejszych restauracjach można było pić piwo prosto z tutejszego browaru. We wspomnianym parku miały również miejsce ciekawe imprezy, koncerty także tu odbił się lot balonem. Obecnie tereny te przeszły na własność miasta


Fabryka Izraela Poznańskiego


Jedna z dawnych fabryk została przekształcona w centrum handlowe będące największym w Europie środkowo-wschodniej. Znajdziemy tu również kino, dwa muzea a lokalne czterogwiazdkowy hotel powstał na miejscu starej przędzalni. Obok znajdziemy także kościół św Józefa, jest to jedna z najstarszych budowli, datowana na 1768 rok. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Muzeum Sztuki przy ul Więckowskiego 36, ponieważ miejsce to znajduje się w neoklasycystyczny Pałacu Maurycego Poznańskiego. Była to bardzo bogata rodzina, posiadająca kilka pałaców. Jednym z przykładów takich budowli jest Akademia Muzyczna, ulokowana przy ulicy Gdańskiej 32, która była rezydencją Karola Poznańskiego, również w stylu neorenesansowym. Odnosząc się do historii, nie można mówić się pozytywnie o działaniach biznesowych rodziny Poznańskich. Praca w fabrykach była ciężka, wykorzystywano pracowników, stosując kary dla robotników. W późniejszych latach można było jednak zauważyć pewne zmiany, kiedy to rodzina zatrudniła się w działalności charytatywnej, wspierając robotników, nie wiadomo co było powodem takiej nagłej zmiany.



Cmentarz Stary

(Ogrodowa 43)



Podążając śladami najstarszych cmentarzy trafiamy na ten zlokalizowany na Górkach Plebańskich (dzisiejsze tereny kościóła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). Możemy zaobserwować tu podział w zależności od wyznawanej kultury, co świadczy wielokulturowości narodu. Możemy także zobaczyć tutaj bogate nagrobki potentatów. I choć kolejne lata przyniosły wiele zniszczeń, rodziny, które opiekowały się cmentarzem poumierały a miejsce to przejęli rzezimieszcy i wandale. Dopiero zbiórki rozpoczęte w 1995 roku pozwoliły na renowacje najbardziej zniszczonych pomników, dzięki temu teraz z dnia na dzień cmentarz pięknieje w oczach ( jeśli może on być określany mianem ''piękny''). Będąc to warto przyjrzeć się:

Mauzoleum Gojżewskich

Mauzoleum Heinzlów

Kaplicy Scheiblerów

Ulica Piotrkowska


Na koniec zostawiliśmy słynną ulicę Piotrkowską, kiedyś była ona traktem piotrkowskim, który przechodził przez całą osadę. Mówi się że pierwsze wzmianki o tym miejscu powstały w 1821 roku. Przy ulicy Piotrkowskiej 240 znajdziemy jeden z typowych na tamte czasy parterowych domów tkaczy, dopiero w późniejszych latach kamieniczce rosły w górę. Obecnie możemy podziwiać tu wyjątkową architekturę od 19 do 20 wieku. Budowle mieszają się swoimi stylami i tak kamienica przy Piotrkowskiej 31 reprezentuje neobarok, podczas gdy numer 41 i numer 43 zarezerwowany jest na neoklasycyzmu, podczas gdy kamienica przy Piotrkowskiej 4 reprezentuje modernizm. A jeśli lubicie neogotyk to powinniście zobaczyć Bazylikę Archikatedralna św Stanisława Kostki przy Piotrkowskiej 265. Obecna Piotrkowska jest ona także najważniejszą atrakcją w mieście.

Z innych miejsc wartych obejrzenia w Łodzi jest na pewno Biała fabryka przy Piotrkowskiej 282, to właśnie tu przystosowano do pracy pierwszą w Polsce maszynę parową, dokonał tego Ludwik Geyera. Wybudowana przez niego budowla znajduje się przy Piotrkowskiej 286, niestety potentat splajtował prawdopodobnie na skutek pożaru jednej z fabryk.

Polecamy również zobaczyć:

Księży Młyn i imperium Scheiblerów, Fabrykę Jarocińskiego w Łodzi (Targowa 28/30), Fabrykę braci Stolarow (Rzgowska 26/28), Fabrykę Szai Rosenblatta (Stefana Żeromskiego 116).
Zobacz nowy wymiar podróży. Podróże,przewodniki,ukryte miejsca.Zapraszam na mój nowy portal podróżniczy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Europa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości