Nieprzeczytane posty

Słowiński Park Narodowy- opis miejsca, trasy, informacje praktyczne

1
Zabieramy was do bardzo wyjątkowego parku, który jest jednym z najpiękniejszych atrakcji w Polsce, który w swoim okręgu ukrywa bardzo ciekawy polski skansen a także położoną nieopodal latarnię. Słowiński Park Narodowy położony malowniczo wzdłuż wybrzeża naszego Bałtyku słynie z ruchomych wydm. Mało osób mówi także o tym że w obrębie parku znajdziemy także piękne jeziora ( 3 jeziora) . Miejsce to idealnie nadaje się na odpoczynek, relaks oraz na ucieczkę od zgiełku miasta.

Jedną z największych atrakcji nie tylko parku ale także Pomorza jest wydma zwana Łącką, można bez większego wysiłku wdrapać się na samą górę, skąd rozpościerają się przepiękne widoki na bezkres pustynnego piasku. Ponieważ miejsce to jest bardzo popularne można znaleźć tu dużo turystów a co za tym idzie warto wybrać mniej uczęszczane pory, najlepiej wybrać sie tu wcześnie rano. Aby dostać się na wydmę musimy skierować się w kierunku dzielnicy Rąbka a po wejściu do rezerwatu czeka nas około kilka kilometrów marszu, ale warto. Jest jednak kilka opcji, które zaoszczędzą nam chodzenia, oczywiście mamy tu na myśli tylko osoby, które mogą mieć problem z chodzeniem. Na pewnym odcinku trasy można skorzystać z opcji przepłynięcia jeziora Łebskiego małym statkiem, przy czym opcja ta jest dostępna wyłącznie w sezonie lata. Można również pokusić się o przejazd na rowerach, część trasy można nawet pokonać meleksami. Polecamy zarezerwować sobie na tę atrakcję przynajmniej kilka godzin . Samego przejścia w obie strony plus spacer po wydmach to około 13-14 km, dlatego polecamy zaopatrzyć się w jedzenie, picie i coś na opalanie. Będąc na trasie mamy dwie możliwości spacerów. Jeśli nie chce nam się wdrapywać na wydmę, polecamy udać się wzdłuż morza. Druga opcja, która wymusza niejako dość strome podejście jest trasa szlakiem czerwonym przez las, decyzję pozostawiam wam. Idealnym rozwiązaniem byłoby podążać w miarę płaską trasą wzdłuż morza a następnie wrócić lasem. Trasa szlakiem leśnym może także okazać się bardziej zatłoczona z uwagi na dwu ślady dowożące turystów. Przypuśćmy że zdecydujecie się wracać trasą przez las pamiętajcie aby nie pominąć punktu widokowego. Kolejna atrakcja to muzeum zlokalizowane na terenie starego poligonu, jest to muzeum wyrzutni rakiet.

W lesie znajdziemy także cmentarz, jeśli ktoś lubi tego typu atrakcje. Oprócz samych wydm musimy obejrzeć Muzeum Wsi Słowiańskiej położone malowniczo nad jeziorem Łebskim. Znajdziemy tam stare budowle, bardzo ładnie odrestaurowane, przypominające stare czasy. W skansenie znajdziemy różnego rodzaju ekspozycje wnętrz, różne akcesoria codziennego użytku a także bardzo ładnie odrestaurowane stare domy, można w tym miejscu spędzić wiele godzin. Można podziwiać tutejszą zabudowę, meble, mamy tu gotowe wyposażenia w tym nawet zagrody ze zwierzętami.

Ostatnim również obowiązkowym punktem wycieczki jest latarnia morska położona w zachodniej części jeziora Łebsko. Dodatkową atrakcją jest druga wydma, która jest mniej znana a tym samym mniej uczęszczana, chodzi o wydmę Czolpinską. Ciężko jest nazwać to miejsce pustynią, ponieważ są tu odpowiednie ścieżki a wzgórza są pokryte zielonymi odcinkami. Widoki, które będą wam towarzyszyć zrekompensują Wam trudy wycieczki.Także i w tym przypadku mamy do wyboru dwie trasy, jedną przez wydmy, która może być trochę bardziej wymagająca lecz owocującą w piękniejsze widoki, lub trasa prosta prowadząca z parkingu, która zajmie wam około 30 minut. Polecam przeznaczyć na to miejsce 3 godziny i pomimo wysiłku proponujemy trasę po wydmie. Nieco dalej od wydmy znajdziemy dziewiętnastowieczną ceglana latarnię, która uwaga przetrwała bez jakichkolwiek zniszczeń. Wznosi się ona na wysokość 25 m a dystans jaki dzieli ją od morza to około kilometr. Najpiękniejsze widoki będą towarzyszy wam samej góry. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie zwiedzania wydmy Czołpińskiej z latarnią, wystarczy docierając do wydm podążyć przez plażę aż do trasy niebieskiej a tam już łatwo będzie wam odnaleźć latarnię. Alternatywnie, możemy dołożyć sobie 5 km aby wybrać się do bardzo ciekawego miejsca, którym jest okręg zatopionego lasu, są to resztki lasu dębowego- bukowego, który przeniesie nas kilka tysięcy lat wstecz. Oczywiście warto mieć na uwadze że szlaków w całym parku jest ponad 140, dlatego jeśli lubimy długie spacery, możemy pokusić się o kilka innych równie ciekawych tras, można na przykład podążyć wzdłuż obu wydm a następnie dostać się w okolice jezior, są trzy: Dołgie, Wielkie i Gardno i podążać trasą wzdłuż nich.

Bilety do parku są do kupienia na określony czas, mamy do wyboru 1,3,7 a także 14 lub 30 dniowe bilety, które pozwolą nam do bezproblemowego wchodzenia na teren parku. Ceny związane z atrakcjami w parku a także wszystkie szlaki znajdziecie na poniższej stronie, tam także znajdziecie ceny parkingów i mapy tras.

http://slowinski.parknarodowy.com/

Polecam także temat

Najpiękniejsze i najciekawsze nadmorskie zakątki Polski
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Europa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości