Nieprzeczytane posty

Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

1
Najstarszy żydowski cmentarz w Europie.jpg
Najstarszy żydowski cmentarz w Europie.jpg (166.8 KiB) Przejrzano 8997 razy
Niedaleko od Rynku Starego Miasta na Józefowie znajduje się najstarszy żydowski cmentarz w Europie, który powstał na początku XV wieku. Ten cmentarz oraz Staronowa Synagoga są najważniejszymi zabytkami praskiego Żydowskiego Miasta. Ten Żydowski Cmentarz otoczony jest dwoma synagogami: Pinkasowa i Klausowa. Ilość grobów, które znajdują się na tym cmentarzu nie jest do końca znana, ale szacuje się je na 12 tysięcy. Nekropolia ta była kilkakrotnie powiększana, ale i tak jej powierzchnia nie była wystarczająco duża. Dlatego, że żydowska tradycja zakazuje przenoszenia grobów to po pewnym czasie zaczęto grzebać zmarłych w nowych warstwach, gdzie stare groby zarzucane były gliną. Więc na niektórych grobach można zauważyć nawet 12 warstw grobów, które są usadowione na sobie. Płyty nagrobne, które zostały osadzone na najwyższej warstwie utworzyły w ten sposób niezwykle efektowne i nieuporządkowane zgrupowanie kamieni, które pochodzą z różnych, czasem bardzo odległych czasów. Deski nagrobne znajdujące się na cmentarzu są wszystkich rodzajów, od bardzo prostych po deski, które są bardzo bogato zdobione. Można powiedzieć, że ich wygląd po części odzwierciedla historię Pragi. Na Starym Żydowskim Cmentarzu została pochowana znana osobistość rabin Jehuda Liwa Ben Becalel, który znany był, jako rabin Löw. Według legendy stworzył on człowieka z gliny Golema, który miał chronić żydowskie getto, ale wystraszył się on jego siły i możliwości wykorzystania Golema w złym celi i ukrył go na strychu Starej Praskiej Synagogi. Istnieje grupa paru osób, która do tej pory szuka śladów, które mogą potwierdzić prawdziwość tej legendy. Na jego grobie odwiedzający składają małe kamyczki z przyłączonymi do nich prośbami, które rabin mógłby spełnić, gdyż stary żydowski zwyczaj tak właśnie mówi.


Zapraszam do oceny zabytku
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

2
Wygląda tajemniczo. Jednak nie jestem specjalnie przekonana, czemu do końca ma służyć zachowywanie (a w szczególności traktowanie jako zabytków) tego typu... obiektów. Mnie kojarzy się to z marazmem, brakiem rozwoju i przekonaniem, że im dłużej pomnik stoi na swoim miejscu, tym więcej szacunku mamy do zmarłych. To miejsce - ma swoją historię i swoje obecne przeznaczenie. Jednak jest wiele takich, o których już nawet 'opiekunowie' nie do końca mają pojęcie, co znaczyły i dlaczego znalazły się pod opieką konserwatorów zabytków.

Re: Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

3
sagnieszka pisze:Wygląda tajemniczo. Jednak nie jestem specjalnie przekonana, czemu do końca ma służyć zachowywanie (a w szczególności traktowanie jako zabytków) tego typu... obiektów. Mnie kojarzy się to z marazmem, brakiem rozwoju i przekonaniem, że im dłużej pomnik stoi na swoim miejscu, tym więcej szacunku mamy do zmarłych. To miejsce - ma swoją historię i swoje obecne przeznaczenie. Jednak jest wiele takich, o których już nawet 'opiekunowie' nie do końca mają pojęcie, co znaczyły i dlaczego znalazły się pod opieką konserwatorów zabytków.
Dobrze powiedziane, podłączam się.

Re: Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

4
Takich zabytków w Europie jest naprawdę wiele. Niestety jak to zazwyczaj bywa z architekturą żydowską zostają one zapomniane albo co gorsza zniszczone. W moim rodzinnym mieście znajduje się niewielkich rozmiarów cmentarzyk przy którym (o zgrozo!) wybudowane jest osiedle mieszkalne a mieszkańcy wyprowadzają psy w miejscu pamięci o zmarłych. Każdy z tych zapomnianych cmentarzy powinien zostać objęty ochroną konserwatorów.

Re: Najstarszy żydowski cmentarz w Europie

6
sagnieszka pisze:Wygląda tajemniczo. Jednak nie jestem specjalnie przekonana, czemu do końca ma służyć zachowywanie (a w szczególności traktowanie jako zabytków) tego typu... obiektów. Mnie kojarzy się to z marazmem, brakiem rozwoju i przekonaniem, że im dłużej pomnik stoi na swoim miejscu, tym więcej szacunku mamy do zmarłych. To miejsce - ma swoją historię i swoje obecne przeznaczenie. Jednak jest wiele takich, o których już nawet 'opiekunowie' nie do końca mają pojęcie, co znaczyły i dlaczego znalazły się pod opieką konserwatorów zabytków.

Wręcz przeciwnie! Według mnie tego typu miejsca zasługują na traktowanie jako zabytków (i nie chodzi mi tylko o cmentarze żydowskie, ale w ogóle). Niektóre z pomników są z takim kunsztem przygotowane, że przypominają dzieła sztuki. Tego typu pomniki są zupełnie inne od tych, które sie w chwili obecnej buduje (patrz cmentarz na Rossie). A jeśli chodzi o nagrobki żydowskie, dodatkowo można z nich się wiele dowiedzieć na przykład o historii rodzinnej, zawodzie wykonywanym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zabytki Pragi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości