Nieprzeczytane posty

Kraków podstawowe informacje

1
krakow.jpg
Koniecznie zobacz także zabytki-krakowa-f693.html

Nad Wisłą, u podnóża Karpat leży malownicze miasto o bogatej historii - Kraków. W zabytkowej części miasta znajduje się mnóstwo renesansowych, barkowych i gotyckich budynków i ponad dwa miliony dzieł sztuki. Kraków jest jedynym dużym miastem w Polsce, które nie zostało zniszczone w czasie II wojny światowej; dziś jest świetnie zachowanym miastem, z malowniczymi, brukowanymi uliczkami, wielką liczbą kościołów, muzeów, kafejek restauracji i barów.

Stare miasto otaczają mury obronne, fosa i Planty - park o kształcie pierścienia. Na południowym skraju najstarszej dzielnicy miasta znajdują się ufortyfikowane wzgórze - Wawel. Stoją tu zamek i katedra. obie budowle o ogromnym znaczeniu dla historii Polski. Zamek z X w. jest przez wielu uważany za najpiękniejszy w środkowej Europie. Jego dzisiejszy kształt pochodzi z wieku XVI, kiedy to został przebudowany w stylu renesansowym. Katedra przez ponad czterysta lat była miejscem koronacji i pochówku królów Polski. Jej kaplica ze złotą kopułą uważana jest za najpiękniejszy przykład architektury renesansu w kraju.

Stare Miasto zachwyca wielkim rynkiem z gotycką bazyliką NMP. Świątynia, zbudowana w XIV wieku, słynie ze znanego na całym świecie drewnianego ołtarza wykonanego przez Wita Stwosza. Co godzinę z Wieży Mariackiej rozlega się hejnał. Według legendy został zagrany po raz pierwszy w XIII wieku, podczas najazdu Tatarów przez strażnika, który chciał ostrzec mieszkańców przed atakiem. Melodia nagle się urywa, bo podczas gry strażnik został postrzelony.

W centrum rynku stoją, zapierające dech w piersiach, renesansowe Sukiennice z XVI wieku. Reszta placu wypełniona jest niezliczoną ilością straganów, na których można kupić prace lokalnych artystów. Ratusz w obecnej formie jest pozostałością gotycko-renesansowego budynku zniszczonego przez Austriaków w XIX wieku. Dziś mieści się tu muzeum, z okien którego rozciągają się piękne widoki na miasto.

Kazimierz, doskonale odnowiona dawna dzielnica żydowska, przypomina o smutnej historii. To dzielnica żydowska bez Żydów. Na liście najpierw zmusili 65 000 jej przedwojennych mieszkańców do życia w skandalicznych warunkach w getcie pod drugiej stronie rzeki, a później wymordowali pozostałych w obozie zagłady w Płazowie.


Zobacz także najważniejsze zabytki Krakowa

zabytki-krakowa-f693.html
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Kraków podstawowe informacje

2
Kraków jest piękny - i na to głównie zwraca się uwagę dzieciakom podczas wycieczek szkolnych. Że Sukiennice, że Smok, że Wisła, że Rynek... szkoda tylko, że nie mówi się o historii w taki sposób, aby cokolwiek na ten temat zapamiętać. Mam ponad dwadzieścia lat i czasami jest mi strasznie głupio przed moim ojcem - kiedy ten zaczyna jakiś temat związany z historią, a ja patrzę na niego jak cielę i nie wiem, co odpowiedzieć. Nie wiem - bo nie wiem. Teraz nadrabiam, po tym czasie kiedy edukacja historii była bardzo przykra i bolesna... kiedy zamiast mówić o prawdziwej h i s t o r i i, wkuwałam na pamięć po kilkaset dat na temat państw, które już dawno nie istnieją. Do tego ucząc się w klasie o profilu matematyczno-fizycznym;- )

Kraków nieodmiennie kojarzy mi się z tą nauką historii w szkole. Przykro mi, że tak ona wygląda.

Re: Kraków podstawowe informacje

3
sagnieszka wiem o czym mówisz. Sama dopiero od niedawna poznaję historię Krakowa jak i wielu innych miejsc.
Zakochałam się w Krakowie i pragnę wracać tam jak najczęściej. A będąc teraz starszymi możemy dowiedzieć się o wiele więcej. Jak i zapamiętać możemy więcej:)

Re: Kraków podstawowe informacje

9
maniek2770 pisze:Kraków robi się piękny nocą, można wyjść na rynek i zobaczyć masę ludzi, a spacer nocą po Krakowie to coś pięknego :) sam jestem dość często w Krk i za każdym razem chcę tam szybko wrócić:)
Zgadzam się w 100%. Jestem rodowitą krakuską i w dzień miasto to nie robi na mnie większego wrażenia, ale nocą ... Wtedy wszystko wydaje się inne. Mogę mijać Wawel, Sukiennice czy Kościół Mariacki setki razy, ale w nocy, za każdym razem czuję tam niepowtarzalną magię. Do tego stary poczciwy Kazimierz ... Nie zamieniłabym tego miasta na żadne inne!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atrakcje Krakowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron