Nieprzeczytane posty

Vasa – Okręt – Muzeum

1
Obrazek


Sztokholm to przepiękne miasto, które jest stolicą Szwecji położony jest na czternastu wyspach, które połączone są ze sobą, aż 53 mostami. Oprócz swoich niezwykłych widoków turystą dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń swoją piękną architekturą i wieloma interesującymi zabytkami. Jednym z nich godnym zainteresowania na pewno jest „Vasa” – Okręt – Muzeum. Okręt „Vasa” jest XVII – wiecznym statkiem wojennym, który został zbudowany na wojnę z Polską, ale nie udało się, gdyż statek zatonął natychmiast po wyjściu z portu. Na jego pokładzie znajdowało się wtedy około trzystu żołnierzy. Zbudowano go przede wszystkim, jako symbol wojskowej oraz politycznej potęgi Szwecji i króla Gustawa Adolfa, dlatego budowla pochłonęła wiele środków finansowych, które przeznaczono nie tylko na wyposażenie statku, ale również na jego udekorowanie. Wrak tego statku został odnaleziony w XX wieku w nienaruszonym stanie. W jego środku, a także wokół niego znaleziono wiele przedmiotów, które pochodziły z epoki Wazów, a także szczątki szesnastu osób, którym nie udało się ocaleć. Wrak na dnie Bałtyku leżał aż 333 lata i po jego wydobyciu przez wiele długich lata prowadzono na jego terenie prace konserwatorskie, a dopiero po 1990 roku można już go oglądać, gdyż statek ten został oddziałem Muzeum Morskiego. Można zwiedzać go od środka i na własne oczy zobaczyć jak wyglądało życie na pokładzie wojennego galeonu, a także obejrzeć znalezione przedmioty oraz film, który pokazuje całą historię wojny trzydziestoletniej i powstania okrętu „Vasa”.

Ps Zapraszam do oceny powyższego zabytku

Zobacz także

Najciekawsze tematy forum


oraz podróże - w rożne zakątki ziemi

Re: Vasa – Okręt – Muzeum

3
Ja tez byłem w tym muzeum i też zrobiło na mnie nie małe wrażenie. Zainteresowała mnie w ogóle historia tego statku i od tamtej pory cały czas coś tam sobie czytam, oglądam i powiększam wiedzę. W końcu człowiek uczy się całe życie ;) btw. wiem że teraz od nowego roku można zbierać ten statek w częściach z jakąś gazetą. Model podobno drewniany, słyszał ktoś coś?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zabytki Sztokholmu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości