Nieprzeczytane posty

Re: Inne zabytki Wilna

3
Ja z kolei bardziej Zarzecze porównałabym do paryskiego Monmartru lub do dawnej kopenhaskiej Kristianii. Ale skojarzenia krążą wokół tego samego.
Jeśli już o Uzupis mowa, to warto powiedzieć, że dzielnica ma własny hymn, konstytucję, prezydenta, premiera, ambasadorów, biskupa oraz swojego patrona – Anioła Zarzecza z brązu…

Re: Inne zabytki Wilna

4
Marghot pisze:Ja z kolei bardziej Zarzecze porównałabym do paryskiego Monmartru lub do dawnej kopenhaskiej Kristianii. Ale skojarzenia krążą wokół tego samego.
Jeśli już o Uzupis mowa, to warto powiedzieć, że dzielnica ma własny hymn, konstytucję, prezydenta, premiera, ambasadorów, biskupa oraz swojego patrona – Anioła Zarzecza z brązu…
O tym to ja w ogóle nie słyszałam. Bardzo ciekawe...
Mogłabyś rozwinąć ten wątek?
„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”.

Re: Inne zabytki Wilna

5
@Magda Kajzer, proszę bardzo:

Konstytucja Republiki Zarzecza wypisana jest na murze i można ją przeczytać skręcając w ulicę Paupio.
konstytucja składająca się z 41 punktów mówi m.in. że „każdy ma prawo być niezrozumianym”, „każdy ma prawo być nieznany i niewybitny”, „pies ma prawo być psem” czy „każdy ma prawo umrzeć, ale nie jest to jego obowiązkiem”. Niepodległość republiki ogłoszono w święto niezwykle adekwatne mianowicie w Prima Aprilis – 1 kwietnia 1997 roku. Prezydent Zarzecza Romas Lileikis mówi, że „była to możliwość zrozumienia, że można coś zbudować z idei, a nie tylko dzięki pieniądzom”. 1 kwietnia od tej pory to Dzień Zarzecza i warto właśnie wtedy udać się w to miejsce. Na moście odbywa się kontrola paszportów (wraz z wbiciem doń odpowiedniej pieczątki), a na całych 600m2, które liczy sobie republika, odbywają się liczne uroczystości, koncerty, happeningi i inne akcje artystyczne.
Oprócz konstytucji Republika może pochwalić się własną flagą, hymnem, armią (17-osobową), prezydentem oraz ambasadorami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zabytki Wilno”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

cron