Nieprzeczytane posty

Ghana co zobaczyć

1
The Door of No Return

Elmina, Ghana

Usadowiony na brzegu wody, około 3 godziny drogi na zachód od Akry, stoi zamek Elmina, pierwszy europejski punkt handlu niewolnikami w całej Afryce Subsaharyjskiej. Pierwotnie zbudowany w 1482 roku przez Portugalczyków w celu ochrony handlu złotem. Zamek został zdobyty przez Holendrów w 1637 roku i służył głównie do handlu, przechowywania i wysyłania niewolników. Podczas gdy europejscy kupcy byli zakwaterowani w luksusowych kwaterach na górnych poziomach, niewolnicy schwytani w afrykańskim interiorze byli wtłoczeni w przerażająco brudne kwatery, czasami nawet po 200 lub 300 osób w celi, bez wystarczającej ilości miejsca do poruszania się lub siedzenia. Szacuje się, że w XVIII wieku 30.000 niewolników rocznie przechodziło przez "Drzwi bez powrotu", małe, metalowe wyjście z białej, kamiennej fortecy. Stamtąd ładowano ich na statki, by odbyli brutalną, wielomiesięczną podróż znaną jako Middle Passage (Przejście Środkowe), skazując na życie w niewoli, zazwyczaj w portugalskiej kolonii Brazylii lub na Wyspach Kanibskich. Zamek Elmina ostatecznie przypadł Brytyjczykom, którzy zdelegalizowali handel niewolnikami w 1833 roku. Budynek został odrestaurowany w 1957 roku przez rząd Ghany, po tym jak jej mieszkańcy uzyskali całkowitą niepodległość, a przy wejściu wisi tablica z błaganiem: "Oby ludzkość nigdy więcej nie popełniła takiej niesprawiedliwości wobec ludzkości. My, żyjący, ślubujemy to podtrzymać".

Pomimo ponurej przeszłości, miasto Elmina ma teraz swoje lżejsze atrakcje. W porcie znajduje się tętniący życiem targ, a także kolekcja kolorowych łodzi rybackich typu pirogue. Jago, aby podziwiać widoki na "stare miasto", które od 2003 roku jest w trakcie renowacji.
Ma zostać ukończona w 2015 roku. Przejeżdżając przez małe wioski rybackie na drodze do Akry, warto zwrócić uwagę na warsztaty ciesielskie z trumnami. Plemię Ga z tego obszaru celebruje śmierć, tworząc jaskrawo kolorowe "trumny fantazji", których kształty reprezentują jakiś aspekt lub miłość życia zmarłego: rybę dla rybaka, młotek, samochód, a nawet butelkę piwa dla kogoś, kto uwielbiał pić.

Gdzie: 100 mil/167 km na zachód od Akry. Jak: Amerykańska firma Wilderness Travel oferuje 15-dniowe wycieczki do Ghany, Beninu i Togo. Wyjazd z Akry. Kiedy: Marzec i grudzień. Najlepszy czas: listopad-luty, aby uniknąć pory deszczowej. Zamek Elmina stał się ważnym celem podróży dla Afroamerykanów, którzy chcą poznać swoje dziedzictwo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe kraje Afryki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość