Nieprzeczytane posty

Lwów co zwiedzić

1
Większości osób nie trzeba przedstawiać Lwowa.Sercem jest oczywiście starówka a przede wszystkim jej Ratuszowy plac pełen kawiarnianych ogródków,dorożek,tramwajów oraz pozujących do zdjęć nowożeńców.Choć z wieży ratuszowej rozpościera się piekny widok na całe miasto to jednak na pierwszy plan rzuca się historyczne centrum i jego zabytki od lat wpisane na listę UNESCO. Wśród kolorowych kamieniczek warto wyróżnić Czarną kamienice, nazywaną malym Wawelem, Kamienica Królewska.Należała do Jana III Sobieskiego, który przebudował ją na pałacową rezydencję z arkadowym dziedzictwem. W obrębie starego miasta w odległości spaceru znajdują się aż trzy katedry:łacińska,greckokatolicka(św Jura) i ormiańska.

Grzechem było by nie zobaczyć jeden z regularnie wystawianych spektakli w Operze Lwowskiej ( Dziadek do orzechów, Carmen, Jezioro łabędzie ) .Budynek pomieścić może 12000 osób. To architektoniczne perła, którą trzeba zobaczyć.

http://www.lvivopera.org/

Dla miłośników sztuki polecić trzeba Lwowską Galerię Sztuki mieszczącą sie w XIX wieku Pałacu Potockich. Wracając na Stare Miasto nie przegapcie Apteki Muzeum .Jedna z najstarszych lwowskich aptek (założona 1774) znajduje się na Rynku naprzeciw kamienicy Bandinellich .W środku zobaczymy oryginalne eksponaty: narzędzia do wyrobu lekarstw i dawne wyposażenie aptek.Na koniec obowiązkowy spacer do założonego w 1661 r przez króla Jana Kazimierza Uniwersytetu Lwowskiego

http://www.lnu.edu.ua/

W centrum miasta na każdym kroku znaleźć można masę restauracji.W barze Puzata chata (ul Strzelcow Siczowych) można zjeść niedrogo i dobrze, a przy tym zorientować się w wyglądzie i nazw lokalnych potraw.

Niektórych smakołyków zasmakować możemy tylko na ulicy.Taką potrawą jest hot dog , czyli bilaszi, bułek z mięsem lub kapustą.To co warto zamówić w restauracji przynajmniej raz to oczywiście barszcz ukraiński i pierogi ( nie dajmy się nabrać na barszcz zielony ,który jest niczym innym jak zupą szczawiową.

Zakupy

Najlepiej robić zakupy na starówce.Duży wybór alkoholi w przystępnej cenie znajdziemy w tamtejszych delikatesach, gdzie oprócz dobrego koniaku warto polecić wina najlepiej z Odessy,Krymu czy Mołdawii.(Limit wywożenia alkoholu to 2 litry wina oraz 1 litr alkoholu wysokoprocentowego )

To co jeszcze trzeba spróbować to Chałwa, natomiast jeśli najdzie nas ochota na pamiątki to zaopatrzmy się w nie na tzw pchlich targach m.in na bazarku koło Opery przy ul Teatralnej.Polecany hotel

http://www.georgehotel.ukrbiz.net/

Dwójka ok 350 UAH ( 1 UAH = 0,36 ZŁ )
Zapraszamy na nasze forum turystyczne oraz na zaprzyjaźnioną stronę opisującą podróże i ukryte miejsca na świecie

Nasze forum turystyczne https://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Lwów co zwiedzić

3
Ja do listy "must see" we Lwowie dołączyłabym jeszcze wzgórze Wysoki Zamek, z którego rozpościera się niesamowity widok na miasto oraz obiekty sakralne, których we Lwowie nie brakuje - Katedrę Lwowską, Katedrę Boimów, Klasztor Dominikanów i Katerdrę Ormiańską.
Oprócz zabytków polecam powłóczenie się po uliczkach Lwowa, chłonięcie ich atmosfery. Jedzenie polecam w małych knajpkach, a zakupy na ulicznych straganach.
Generalnie warto poczytać przewodniki po Lwowie, bo można w nich znaleźć wiele ciekawych perełek.

Re: Lwów co zwiedzić

4
Witam
Jestem tu nowy, ale posiadam spore doświadczenie. Zawodowo zajmuję się turystyką. Jestem licencjonowanym przewodnikiem z uprawnieniami na woj. podkarpackie; jestem także pilotem wycieczek (najczęściej pilotuję wycieczki na Ukrainę).
A teraz do rzeczy. Proszę się nie obrażać, ale w poście o Lwowie aż roi się od błędów. Niektóre mało istotne, jak np obecność dorożek na rynku (najwyżej ktoś się rozczaruje, ze ich tam nie znalazł), czy niewielka odległość od rynku do katedry greckokatolickiej (jedyny koszt, to bolące nogi), czy też błędnie podane normy celne. Natomiast bardzo ważkim błędem jest informacja, że można na Ukrainę wjechać posiadając jedynie dowód osobisty!! Wyobraźmy sobie, że ktoś z takim dowodem faktycznie wybierze się w podróż...
Pozdrawiam

Re: Lwów co zwiedzić

5
Witaj. Dziękuje bardzo za sprostowanie informacji odnośnie dowodu osobistego, oczywiście przydadzą się cenne i co najważniejsze bieżące informacje, więc jeśli takowe posiadasz było by fajnie gdybyś się nimi z nami podzielił.
Zapraszamy na nasze forum turystyczne oraz na zaprzyjaźnioną stronę opisującą podróże i ukryte miejsca na świecie

Nasze forum turystyczne https://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Lwów co zwiedzić

6
Wjeżdżając na Ukrainę musimy mieć paszport. Musimy posiadać także ubezpieczenie kosztów leczenia (oczywiście, jeżeli jest to wyjazd organizowany przez biuro turystyczne, to takie ubezpieczenie obowiązkowo załatwia biuro). Jeśli poruszamy się własnym samochodem, to dodatkowo zieloną kartę. I to tyle jeśli chodzi o wymagane dokumenty.
Normy celne na artykuły akcyzowe w ruchu lądowym, czyli co nam wolno wwieźć z Ukrainy do Polski:
- 40 szt papierosów (dwie paczuszki),
- 16 litrów piwa,
- 4 litry wina niegazowanego,
- 1 litr alkoholu o mocy powyżej 22% lub 2 litry słabszego.
Artykuły akcyzowe może przewozić osoba, która ukończyła 17 lat.
Dla osób mieszkających w strefie przygranicznej Polski i podróżujących do strefy przygranicznej Ukrainy normy są mniej więcej dwukrotnie niższe.
To tak ogólnie - chętnie odpowiem na szczegółowe pytania.

Re: Lwów co zwiedzić

7
Warto odwiedzić Cmentarz Łyczakowski. Jest jedną z najstarszych europejskich nekropolii (1786). Mieści około 300 tys. grobów. Niektóre z nagrobków są arcydziełami sztuki rzeźbiarskiej. Na Łyczakowie spoczywa wielu zasłużonych Polaków, m.in. Seweryn Goszczyński, Juliusz Konstanty Ordon, Władysław Bełza, Benedykt Dybowski Artur Grottger, Maria Konopnicka. Znajduje się tam też wydzielony Cmentarz Orląt Lwowskich.

Re: Lwów co zwiedzić

9
Magdo ze wsch krain, proszę nie gniewaj się, ale w trosce o wartość przekazywanych dalej informacji muszę sprostować Twój post.
W katedrze Ormiańskiej (a rzeczywiście to magiczne miejsce!!) nie ma malowideł Mehoffera. Józef Mehoffer stworzył projekty witraży do katedry rzymsko-katolickiej we Lwowie. Natomiast przepiękne malowidła w katedrze Ormiańskiej są autorstwa Jana Henryka Rosena.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ukraina”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość