Nieprzeczytane posty

Chorwacja Dojazd Własny

1
Kilka zdań o dojezdzie własnym, moje krótkie wspomnienia świeźe...

CHORWACJA - DOJAZD WŁASNY

Po kilku latach , latania samolotami na wakacje skusiłem się na wyjazd do Chorwacji samochodem ( oczywiście nie pierwszy raz ) to już moja 4 podróż do Chorwacji tylko ostatnio byłem 8 lat temu wtedy Chorwacja była kilka lat po wojnie i wszystko zaczynali od nowa, byłem ciekawy co się zmieniło ?
Wakacje zarezerwowałem już w styczniu było taniej, fajna promocja All inclusive 7 dni w hotelu 4* za 1599 zł opłacało się, koszty podróży zostały rozłożone na 4 osoby bo jechaliśmy z szwagrem i jego dziewczyną ( dla nich to był pierwszy daleki wyjazd )
Wszystko spakowane samochód załadowany i zatankowany, namiary w nawigację wprowadzone pokazuje 1400 km Sibenik Dalmacja, ruszamy w późne czerwcowe popołudnie , polskie drogi zostawiam bez komentarza , po północy jesteśmy w Czechach później dalej przez Słowacje aż do Bratysławy ( można jechać przez Czechy ) ja pojechałem trasą z przed kilku lat, drogi zdecydowanie lepsze , autostrada do Bratysławy fajnie się jedzie, nad ranem jesteśmy już w Austrii tutaj drogi jakich w Polsce pewno się nigdy nie doczekamy  Austria szybko zleciała, dalej Słowenia tutaj mniej fajnie bo autostrada w budowie ale tragedii nie ma to tylko 60 km ledwo się obejrzeliśmy już była Chorwacja i autostrady aż do samego Sibienika !! 300 km z haczykiem , tempomat ustawiony na 140 km i do przodu podziwianie pięknych widoków. Autostrada super budowana przez Niemców, około 13.00 dojeżdżamy do Sibenika kierujemy się na kompleks hotelowy Solaris ( znajduje się tam kilka hoteli ) dojeżdżamy do hotelu Andrija meldujemy się w recepcji , dostajemy pokoje na parterze szczęśliwi z tego powodu nie jesteśmy ale nie przyjechałem na wakacje żeby siedzieć w pokoju a tym bardziej narzekać co już słyszeliśmy w recepcji od naszych rodaków to chyba nasza narodowa dyscyplina ? Pokoje czyściutkie dobrze wyposażone, może nie za duże. W hotelu troszkę Polaków , Niemcy, Węgrzy, Słowacy, Czesi. Ponieważ
troszkę byliśmy zmęczeni trzeba było się troszkę „ogarnąć” jechaliśmy 16 godzin z małym hakiem z przerwami oczywiście, kilka lat wcześniej jechałem prawie 24 godziny ale inne drogi i inny samochód  Urlop czas zacząć !
Hotele spoko, nie duży ale spoko, cały kompleks Solaris to takie małe „miasteczko” znajduje się tak kilka hoteli , jest mnóstwo knajpek, restauracji oraz pozostałych atrakcji również dla dzieci, Morze czyściutkie i ciepłe, plaża przygotowana jest żwirek , można wypożyczyć leżaki lub leżeć na własnych ręcznikach, cały kompleks jest położony w lesie , jest gdzie spacerować, do miasta jest blisko bo zaledwie 4 km.
Ponieważ lubię odpoczywać i coś zobaczyć nie leżeliśmy tylko na plaży. Ponieważ Sibenik leży tak „po środku” Chorwacji baza wypadowa jest ciekawa, blisko jest do Dubrownik „Perły Adriatyku” Splitu , Trogiru, Zadaru, Parku Narodowego Krka troszkę dalej do Parku Narodowego Jezior Pletwickich wiec jest co zwiedzać każdy znajdzie coś dla siebie, odpocząć też można, pogoda gwarantowana, czyste morze i to zaledwie 16 godzin jazdy i 1400 km ! Tutaj chcę serdecznie pozdrowić wielbicieli wypoczynku nad Bałtykiem !!! życzę miłego urlopu i życzę trafnego wyboru terminu urlopu  i absolutnie nie jestem złośliwy po prostu wakacje to mają być wakacje !

Urlop w Chorwacji mogę polecić każdemu, ceny na pewno nie są wyższe od naszych, dojazd do wytrzymania 16 godzin nie jest straszne, jedzie się dobrymi drogami, bezpiecznie, samochód musi być sprawny i warto żeby miał „ klimę” Dla rodzin z mniejszymi dziećmi proponuje nocleg tranzytowy bo może to być męczące. Koniecznie będąc w Chorwacji trzeba spróbować regionalnej kuchni, knajpek i restauracji jest bardzo dużo a jedzenie smaczne. Oczywiście trzeba przywieść Rakiję i Śliwowice walorów smakowych nie musze chyba reklamować  Szwagier z dziewczyna wrócili zadowoleni i już w tym roku „ montują ekipę na wyjazd” , wystarczyły opowiadania i zdjęcia.
Podsumowując można odpocząć, zwiedzać a przecież o to chodzi jak jest się na wakacjach.
To był mój czwarty pobyt w Chorwacji , ten kraj bardzo się zmienił i zmienia się cały czas.
Szkoda tylko że jest mało ofert do Chorwacji z połączeniem lotniczym a jeżeli są to niestety nie są konkurencyjne do innych krajów, ja osobiście chętnie korzystałbym z samolotu wtedy to tylko 2 godziny z haczykiem. Kurczę chyba się rozleniwiłem ? 

Re: Chorwacja Dojazd Własny

2
no pięknie. Czasem żałuję, że mi ta Chorwacja jednak nie wypali w tym roku. Jak tak czytam, to się stęskniłem... :)

wybierając się na tydzień do Chorwacji, w sumie stacjonarnie, nie wiem, czy nie rozważałbym jednak samolotu. zawsze to o te 2x 16 h do przodu (chyba, że tak jak Maciek - nasz forumowicz i największy spec od Cro, urlop zaczyna się dla Was w momencie wyruszenia spod domu). Sam nie wiem. Byłem w Cro kilka razy, zawsze autem i w sumie bardzo miło wspominam.
byle dalej...

Re: Chorwacja Dojazd Własny

3
Spec--znam trochę ten kraj, byłem już wiele razy, zaraz po wojnie wyjechałem tam pierwszy raz i ... nie byłem tylko w zeszłym roku. Ten rok mam nadzieję, będę wspominał pozytywnie oglądając kolejny raz filmy i zdjęcia z pobytu w Cro.
Jechać muszę, choćby z powodu 30-lecia ślubu, tam kupuję każdego roku jakiś drobiazg u 'Zlotara", to co, przy takiej rocznicy nie kupię ;)
Kompleks Solaris też oczywiście znam, ale ja hoteli i takich skupisk ludzi unikam, wolę mieszkać u tubylców, gdzieś na uboczu.
Samolotem nie wyobrażam sobie urlopu w Cro, ale co kto lubi.
Plany na ten rok to Krka, Premantura na Istrii, Dingać na Peljescu, Mastrinka na Ciovo ( u znajomego Chorwata kilka dni). A gdzie wyląduję...tam gdzie nam się spodoba, to jest nasza dewiza.
Miło czytać, że kolejnej osobie podoba się ten kraj :D

Re: Chorwacja Dojazd Własny

5
okumenty:

Aby wjechać do Chorwacji potrzebne jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia pojazdu. Międzynarodowe prawo jazdy jest mile widziane przy korzystaniu z usług wypożyczalni samochodów. Dokument ten wydaje automobilklub w miejscu zamieszkania.

Kierowca, który wjeżdża na terytorium Republiki Chorwacji samochodem zarejestrowanym zagranicą, musi posiadać ważne międzynarodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które obowiązuje na terenie Unii Europejskiej albo inny dokument ubezpieczenia. Za międzynarodowy dokument uważa się oficjalną tablicę rejestracyjną, którą posiada pojazd, który zazwyczaj znajduje się na terytorium kraju, którego Urząd podpisał wielostronne porozumienie albo zielona karta wydana dla pojazdu z kraju, w którym Urząd nie podpisał wielostronnego porozumienia oraz inne dokumenty, które uznaje Chorwacki urząd do spraw ubezpieczeń.

Ograniczenia prędkości:

50 km/h na terenie zabudowanym,
90 km/h poza terenem zabudowanym,
110 km/h na drogach ekspresowych i drogach szybkiego ruchu,
130 km/h na autostradach,
80 km/h dla samochodów z przyczepami kempingowymi bez hamulców,
80 km/h dla autobusów i autobusów z lekkimi przyczepami, 100 km/h na autostradach, za wyjątkiem autokarów przewożących dzieci.

Na mokrej jezdni dostosuj prędkość do warunków na drodze.

W okresie obowiązywania czasu zimowego obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania lub krótkimi.

Podczas prowadzenia samochodu zabronione jest używanie telefonu komórkowego.

Jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa jest obowiązkowa. Kamizelka odblaskowa stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodu, kierowca obowiązany jest do założenia jej podczas wykonywania czynności przy samochodzie (zmiana koła, niewielkie naprawy pojazdu, nalewanie paliwa, gdy go zabraknie, potrzebna jest pomoc i kierowca zatrzymuje inne pojazdy).

Stacje benzynowe:

Stacje benzynowe we wszystkich większych miastach i na autostradach czynne są przez całą dobę. Na stacjach benzynowych sprzedawane są następujące rodzaje paliwa: Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super Plus 98, Euro Diesel i Diesel, a na stacjach w większych miastach i na autostradach również gaz.
Informacje o cenach paliw i stacjach sprzedających gaz znajdują się na: www.ina.hr; www.omv.hr; www.hak.hr; www.tifon.hr
cofać się tylko po to by wziąc rozbieg

Re: Chorwacja Dojazd Własny

6
W Chorwacji jeszcze nie byłam, dlatego w tym roku planuje wybrać się tam własnym autkiem :D Zazwyczaj podróżowałam do Włoch lub Bułhgarii z biurem . Teraz przyszła pora na zmianę kierunku. Poprzednie wczasy wspominam bardzo dobrze, mam nadzieję, że te również będą udane!

Re: Chorwacja Dojazd Własny

7
Ponieważ lubię odpoczywać i coś zobaczyć nie leżeliśmy tylko na plaży. Ponieważ Sibenik leży tak „po środku” Chorwacji baza wypadowa jest ciekawa, blisko jest do Dubrownik „Perły Adriatyku” Splitu , Trogiru, Zadaru, Parku Narodowego Krka troszkę dalej do Parku Narodowego Jezior Pletwickich wiec jest co zwiedzać każdy znajdzie coś dla siebie, odpocząć też można, pogoda gwarantowana, czyste morze i to zaledwie 16 godzin jazdy i 1400 km ! Tutaj chcę serdecznie pozdrowić wielbicieli wypoczynku nad Bałtykiem !

Re: Chorwacja Dojazd Własny

8
Ja też pierwszy raz na Chorwacji byłam samochodem. Niestety w trakcie popsuła nam się klima w samochodzie więc był mega upał. Nie wspominam tej drogi za dobrze, mimo że widoki za oknem zwalały z nóg. Byliśmy na wyspie Pag. Raczej spokojna okolica. Kilkadziesiąt kilometrów stąd byliśmy na tej wielkiej dyskotece w Novalija. To to dopiero rozrywkowe miasto. Na następne wakacje raczej wybrałabym się z biurem podróży. Teraz w Internecie dużo tanich ofert więc łatwo i szybko można sobie znaleźć fajną wycieczkę i już się nie martwić o noclegi i takie tam

Re: Chorwacja Dojazd Własny

9
Kontynuacja tematu

post45639.html#p45506

Polecam także temat:

Chorwacja zimą- relacja z podróży, porady, zdjęcia,opisy miejsc.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Chorwacja Dojazd Własny

10
Widać Chorwacja cieszy się dość dużą popularnością nie tylko na naszym forum. Mamy nowy temat, w którym Gracias opowiada o swojej kolejnej podróży samochodem do Chorwacji, link poniżej:

viewtopic.php?t=14334
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chorwacja ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości